15.10 dzień walki z rakiem piersi – dlaczego profilaktyka jest taka ważna?

W skrócie
Rak piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy u kobiet. Zaawansowane stadia bywają nieuleczalne, ale przy wczesnym wykryciu szanse na wyleczenie są duże. Profilaktyka raka piersi obejmuje zdrowy tryb życia oraz badania – od 20. roku życia USG piersi, a po 50. mammografię. Niezwykle ważne jest również samobadanie piersi w domu.
Czego dowiesz się z tego wpisu?
- Dlaczego profilaktyka raka piersi jest ważna?
- Jakie badania pomagają wykryć raka piersi na wczesnym etapie?
- Jak badać pierś w domu?

Profilaktyka raka piersi – dlaczego jest taka ważna?
Rak piersi to najczęściej diagnozowany u kobiet typ nowotworu i drugi po raku płuca najczęściej występujący nowotwór złośliwy na świecie. Statystyki nie są optymistyczne – szacuje się, że dotyka on nawet co 8. kobietę! Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem aż do 60–65. roku życia, a później zaczyna maleć. Zachorować może jednak każdy, bo rak piersi jest diagnozowany już u dwudziestolatek, a nawet i mężczyzn. Szczególnie czujne powinny być panie, u których tego typu nowotwór wystąpił już w rodzinie oraz przyjmujące estrogeny, na przykład podczas hormonalnej terapii zastępczej. W przypadku raka piersi profilaktyka i regularne badania są bardzo ważne. Im szybciej nowotwór zostanie wykryty, tym większe szanse na zachowanie piersi i całkowite wyleczenie.
Na czym polega profilaktyka raka piersi?
Profilaktyka raka piersi, podobnie jak każdego innego nowotworu, polega na zdrowym stylu życia. Ryzyko zachorowania jest większe u osób otyłych, więc warto jeść zdrowo, unikać nadmiaru tłuszczu oraz stawiać na aktywność fizyczną. Ważna jest również odpowiednia ilość snu oraz ograniczanie używek, takich jak alkohol.
Niestety nawet najzdrowszy tryb życia nie zabezpiecza przed zachorowaniem w 100%. Z tego powodu niezwykle ważna jest wtórna profilaktyka raka piersi, czyli wczesne wykrywanie zmian. Kobietom między 20. a 30. rokiem życia zaleca się wykonywać USG piersi co dwa lata, a po ukończeniu 30. lat badać się w ten sposób raz do roku. Ze względu na zmianę struktury piersi na bardziej tłuszczową, kobiety w wieku 50–69. lat powinny wykonywać mammografię. Badanie jest refundowane przez NFZ i można się na nie zgłosić raz na dwa lata bez skierowania. W wielu wypadkach wczesne wykrycie nowotworu jest możliwe dzięki badaniu palpacyjnemu, czyli dotykaniu i lekkiemu uciskaniu biustu w gabinecie lekarskim lub podczas samobadania piersi w domu.

Jak badać pierś w domu?
Jak wspominaliśmy wcześniej, ważnym elementem profilaktyki jest samobadanie piersi. Czynność zaleca się wykonywać regularnie pierwszego dnia po zakończeniu miesiączki lub tego samego dnia każdego miesiąca w przypadku kobiet po menopauzie. Jak badać pierś w domu? Na szczęście nie jest to trudne i nie wymaga specjalistycznego sprzętu!
Zaczynamy od dokładnego obejrzenia biustu przed lustrem. Z dłońmi opartymi na biodrach sprawdzamy, czy nie zmienił się kształt lub wielkość którejś piersi albo struktura skóry. Wgłębienia, owrzodzenia i zaciągnięcia to znak, że należy udać się do lekarza. Następnie opuszkami palców wykonujemy masaż, szukając ewentualnych zgrubień czy stwardnień. Kolistymi ruchami zataczamy coraz większe kręgi, zaczynając od brodawki. Oprócz guzków pod skórą niepokoić powinna również wydzielina z brodawek. Na koniec badamy się pod pachami – węzły chłonne mogą się powiększać w wyniku spływania chłonki, powodując obrzęk w okolicach ramienia. Jeśli podczas samobadania piersi pojawiły się jakiekolwiek obawy, należy jak najszybciej umówić się do lekarza. Czas jest tu kluczowy!
Dokładne zobrazowanie samobadania piersi na filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=X1qak43cc34
