Jak przygotować się do długiego dyżuru?

W skrócie
Dyżur w szpitalu będzie bardziej znośny, jeśli się do niego odpowiednio przygotujesz. Zadbaj o odpoczynek i pełnowartościowy posiłek przed pracą. Podczas dyżuru nie przesadzaj z kawą i regularnie sięgaj po wodę oraz lekkie przekąski. Jeśli dopadnie Cię senność, spróbuj przewietrzyć dyżurkę, wykonać kilka ćwiczeń, zapalić mocniejsze światło.
Czego dowiesz się z tego wpisu?
- Jak przygotować się do długiego dyżuru?
- Co zabrać ze sobą na długi dyżur?
- Jak przetrwać dyżur w szpitalu?

Jak przygotować się do długiego dyżuru?
Przed długim dyżurem przede wszystkim pomyśl o sobie. Zadbaj o odpowiednią ilość odpoczynku, bo sen i relaks wspomagają regenerację organizmu pomiędzy zmianami. Jeśli znajdziesz czas, przed wyjściem do pracy postaw na lekką gimnastykę. Ruch pobudzi organizm do działania, a uwalniane w jego trakcie endorfiny wpłyną pozytywnie na Twój nastrój. Obowiązkowo zjedz też wartościowy posiłek, który będzie dla organizmu paliwem na zbliżające się godziny.
Pamiętaj, aby z odpowiednim wyprzedzeniem zapakować torbę do pracy. Zabierz ze sobą odpowiednią ilość jedzenia, najlepiej w formie kilku niedużych przekąsek. Może to być pożywna zupa, jogurt z musli, sałatka czy kanapki. Unikaj słodyczy i słonych przekąsek, które szybko podnoszą poziom energii, ale później powodują jej gwałtowny spadek. Podczas dyżuru nie sprawdzą się też fast foody oraz rzeczy tłuste i ciężkostrawne, które mogą wywołać senność lub ciążyć na żołądku.
Jak przygotować się do długiego dyżuru? Nie zapominaj o wygodnym obuwiu i ubraniach! Lekkie i dobrze dopasowane buty medyczne sprawiają, że chodzenie i stanie jest mniej męczące. Ważne jest, aby wybrany model miał antypoślizgową podeszwę, która zminimalizuje ryzyko upadku. Jeśli chodzi o odzież medyczną, większość lekarzy i pielęgniarek decyduje się na praktyczny zestaw ze spodniami i bluzą medyczną. Panie mają do wyboru również spódnice, sukienki i żakiety. Co będzie najlepsze? To już kwestia indywidualna, pod warunkiem że wybrana odzież medyczna ma odpowiedni rozmiar i jest wykonana z wysokiej jakości materiału. Pamiętaj, aby na dyżur zabrać ze sobą dodatkowy komplet ubrań i podstawowe kosmetyki, by w razie potrzeby móc się odświeżyć.

Jak przetrwać dyżur w szpitalu?
Wiesz już, jak przygotować się do długiego dyżuru, więc przejdźmy do tego, co zrobić, aby zmiana okazała się jak najlżejsza. W trakcie dyżuru staraj się dobrze planować pracę i współpracować z pozostałymi członkami zespołu. Unikaj pośpiechu, bo właśnie on jest jedną z najczęstszych przyczyn pomyłek.
Pamiętaj o nawadnianiu i nie pij kawy w nadmiernych ilościach. W ten sposób unikniesz odwodnienia, które może skutkować bólem głowy i problemami z koncentracją. Ostatni kubek kawy wypij nie później niż 4 godziny przed końcem pracy. Krążąca we krwi kofeina może przeszkadzać w zaśnięciu po powrocie do domu, co jeszcze bardziej wydłuży czas bez snu. A co z jedzeniem? Tutaj ważna jest regularność. Co 3–4 godziny sięgaj po niedużą, sycącą przekąskę. Unikaj jednak tłustego i ciężkostrawnego jedzenia, które może ciążyć na żołądku.
Zwróć uwagę na temperaturę otoczenia. Gdy jest ciepło i duszno, spora szansa, że poczujesz senność. Jeśli to możliwe, regularnie otwieraj okno w dyżurce, aby wpuścić do pomieszczenia świeże powietrze. Pamiętaj, że usypiająco działa również półmrok, więc zadbaj o odpowiednią ilość pobudzającego światła. Pomóc może też aktywność fizyczna. Kilka pajacyków, przysiadów i skłonów albo energiczny spacer po szpitalnych korytarzach potrafi zdziałać cuda!
Szukasz wygodnych butów i odzieży medycznej na zbliżający się dyżur? Koniecznie odwiedź uniformix.pl!