Jak zostać weterynarzem? Ścieżka kariery krok po kroku

W skrócie
Jak zostać weterynarzem? Uprawnienia do wykonywania zawodu wydaje Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna osobom, które ukończyły 5,5-letnie studia. Podczas rekrutacji na ten kierunek brana jest pod uwagę przede wszystkim matura z chemii i biologii. Osoby z 2-letnim stażem pracy mogą się kształcić dalej, aby uzyskać specjalizację.
Czego dowiesz się z tego wpisu?
- Jakie cechy powinien mieć dobry weterynarz?
- Jak zostać weterynarzem?
- Ile lat trzeba studiować, aby zostać lekarzem weterynarii?

Czym zajmuje się weterynarz?
Zanim przejdziemy do tego, jak zostać weterynarzem, zastanówmy się, czym zajmują się osoby pracujące w tym zawodzie. Lekarz weterynarii, bo tak brzmi pełna nazwa profesji, to specjalista od diagnozowania, leczenia i profilaktyki chorób zwierząt. Oprócz tego może wydawać różnego rodzaju orzeczenia i opinie, oceniać dobrostan zwierząt czy przeprowadzać kontrole jakości produktów pochodzenia zwierzęcego.
Jakimi cechami wyróżnia się dobry weterynarz? Miłość do zwierząt to niestety nie wszystko. Konieczna jest empatia, zarówno w stosunku do pacjentów, jak i ich opiekunów oraz dobre umiejętności komunikacyjne. Ważne są również samodzielność i odporność na stres, bo wiele trudnych decyzji trzeba podejmować pod presją czasu. Diagnostyka i zabiegi często wymagają cierpliwości i precyzji. Weterynarz powinien również czuć głód wiedzy i stale się doszkalać, aby jak najskuteczniej pomagać swoim czworonożnym pacjentom.
Jak zostać weterynarzem? Najpierw matura…
Zastanawiasz się, jak zostać weterynarzem? O kształceniu w odpowiednim kierunku warto pomyśleć już na etapie wybierania szkoły średniej. Dobrym rozwiązaniem będzie liceum ogólnokształcące o profilu biologiczno-chemicznym, bo właśnie te dwa przedmioty są niezbędne, aby dostać się na wymarzony kierunek. Równie dobrą opcją jest technikum weterynaryjne, które pozwala dodatkowo zdobyć podstawową wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu dbania o dobrostan zwierząt. Uzyskane w trakcie nauki uprawnienia zawodowe gwarantują nawet dodatkowe punkty podczas rekrutacji na jedną z uczelni – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wybierając przedmioty maturalne, warto więc dokładnie sprawdzić, jakie są wymagania konkretnej szkoły wyższej. Może się okazać, że podczas rekrutacji bierze się pod uwagę również fizykę, matematykę czy język obcy.
… później studia
Podobnie jak medycyna i stomatologia, weterynaria jest zaliczana do zawodów lekarskich. Obecnie kierunek ten można podjąć na siedmiu uczelniach publicznych w Polsce. Kształcenie trwa 11 semestrów i obejmuje takie zagadnienia, jak anatomia, genetyka, fizjologia, farmakologia, etologia, biofizyka, epidemiologia czy etyka zawodowa. Teoria to jednak nie wszystko. Studenci uczą się również przeprowadzać zabiegi medyczne, wykonywać badania i rozpoznawać choroby oraz podejmują praktyki zawodowe. Absolwent kierunku uzyskuje dyplom lekarza weterynarii bez konkretnej specjalizacji.

A po dyplomie…
Ukończenie studiów nie jest jednoznaczne z uzyskaniem prawa do wykonywania zawodu. Aby go otrzymać, absolwent musi jeszcze złożyć wniosek do Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, przedkładając swój dyplom. Dopiero wtedy może podjąć pracę – nie tylko w gabinecie czy lecznicy, ale również inspektoracie weterynaryjnym, fermie, ubojni albo placówce badawczej.
Jak zostać weterynarzem ze specjalizacją? Po dwóch latach pracy w zawodzie można podjąć decyzję o dalszym kształceniu w celu uzyskania jednej z 17 specjalizacji. Potrzebne do tego studia są organizowane przez Państwowy Instytut Weterynaryjny. Ich ukończenie nadal nie oznacza końca nauki. Dobry weterynarz stale się doszkala, aby być na bieżąco z nowymi technologiami i metodami leczenia. Szkolenia, warsztaty, kursy i konferencje to stały element pracy w zawodzie.
Pracujesz w gabinecie weterynaryjnym? Na pewno przyda Ci się odpowiednia odzież! Wygodne bluzy i spodnie medyczne znajdziesz na uniformix.pl.
