2023-10-23

Jak zostać weterynarzem krok po kroku

 W skrócie

Jak zostać weterynarzem krok po kroku? Uprawnienia do wykonywania zawodu wydaje Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna osobom, które ukończyły 5,5-letnie studia. Podczas rekrutacji na ten kierunek brana jest pod uwagę przede wszystkim matura z chemii i biologii. Osoby z 2-letnim stażem pracy mogą się kształcić dalej, aby uzyskać specjalizację weterynarza.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Cechy dobrego weterynarza
  • Jak zostać weterynarzem?
  • Weterynarz - jakie studia?

Jak zostać weterynarzem?

Cechy dobrego weterynarza

Zanim przejdziemy do tego, jak zostać weterynarzem, zastanówmy się, czym zajmują się osoby pracujące w tym zawodzie. Lekarz weterynarii, bo tak brzmi pełna nazwa profesji, to specjalista od diagnozowania, leczenia i profilaktyki chorób zwierząt. Oprócz tego może wydawać różnego rodzaju orzeczenia i opinie, oceniać dobrostan zwierząt czy przeprowadzać kontrole jakości produktów pochodzenia zwierzęcego.

Jakie cechy dobrego weterynarza?

W ramach cech dobrego weterynarza miłość do zwierząt to niestety nie wszystko. Konieczna jest empatia, zarówno w stosunku do pacjentów, jak i ich opiekunów oraz dobre umiejętności komunikacyjne. Ważne są również samodzielność i odporność na stres, bo wiele trudnych decyzji trzeba podejmować pod presją czasu. Diagnostyka i zabiegi często wymagają cierpliwości i precyzji. Cechy weterynarza powinien również czuć głód wiedzy i stale się doszkalać, aby jak najskuteczniej pomagać swoim czworonożnym pacjentom.

Jak zostać weterynarzem? Najpierw matura…

Zastanawiasz się, jak zostać weterynarzem krok po kroku? O kształceniu w odpowiednim kierunku pod kątem studiów dla weterynarza warto pomyśleć już na etapie wybierania szkoły średniej. Dobrym rozwiązaniem będzie liceum ogólnokształcące o profilu biologiczno-chemicznym, bo właśnie te dwa przedmioty są niezbędne, aby dostać się na wymarzony kierunek. Równie dobrą opcją jest technikum weterynaryjne, które pozwala dodatkowo zdobyć podstawową wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu dbania o dobrostan zwierząt. Uzyskane w trakcie nauki uprawnienia zawodowe gwarantują nawet dodatkowe punkty podczas rekrutacji na jedną z uczelni – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wybierając przedmioty maturalne, warto więc dokładnie sprawdzić, jakie są wymagania konkretnej szkoły wyższej w kontekście studiów dla weterynarza. Może się okazać, że podczas rekrutacji bierze się pod uwagę również fizykę, matematykę czy język obcy.

… później studia dla weterynarza

Podobnie jak medycyna i stomatologia, weterynaria jest zaliczana do zawodów lekarskich. Obecnie kierunek ten można podjąć na siedmiu uczelniach publicznych w Polsce. Kształcenie trwa 11 semestrów i obejmuje takie zagadnienia, jak anatomia, genetyka, fizjologia, farmakologia, etologia, biofizyka, epidemiologia czy etyka zawodowa. Teoria to jednak nie wszystko. Studenci weterynarii uczą się również przeprowadzać zabiegi medyczne, wykonywać badania i rozpoznawać choroby oraz podejmują praktyki zawodowe. Absolwent kierunku studiów dla weterynarza uzyskuje dyplom lekarza weterynarii bez konkretnej specjalizacji.

 

Cechy dobrego weterynarza

 A po dyplomie…

Ukończenie studiów nie jest jednoznaczne z uzyskaniem prawa do wykonywania zawodu weterynarza. Aby go otrzymać, absolwent musi jeszcze złożyć wniosek do Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, przedkładając swój dyplom. Dopiero wtedy może podjąć pracę – nie tylko w gabinecie czy lecznicy, ale również inspektoracie weterynaryjnym, fermie, ubojni albo placówce badawczej.

Jak zostać weterynarzem ze specjalizacją?

Po dwóch latach pracy w zawodzie weterynarza można podjąć decyzję o dalszym kształceniu w celu uzyskania jednej z 17 specjalizacji. Potrzebne do tego studia są organizowane przez Państwowy Instytut Weterynaryjny. Ich ukończenie nadal nie oznacza końca nauki. Dobry weterynarz stale się doszkala z zakresu weterynarii i swojej specjalizacji, aby być na bieżąco z nowymi technologiami i metodami leczenia. Program szkoleń okresowych dla weterynarza, warsztaty, kursy i konferencje to stały element pracy w zawodzie.

Pracujesz w gabinecie weterynaryjnym? Na pewno przyda Ci się odpowiednia odzież dla weterynarza! Wygodne bluzy i spodnie medyczne dla weterynarza znajdziesz na uniformix.pl.

 

Czym zajmuje się weterynarz

Polecane

pixel