5 sposobów na zdrowy relaks i odpoczynek po pracy

2017-11-22
5 sposobów na zdrowy relaks i odpoczynek po pracy


Ruch to zdrowie

Zaraz, zaraz… miało być o odpoczynku, a zaczynamy od uprawiania sportu? Ciężko sobie wyobrazić osobę, która po 12-godzinnym dyżurze na oddziale z ochotą popędzi na salę gimnastyczną. A jednak! To właśnie uprawianie sportu jest dla wielu osób ulubioną formą relaksu. Po intensywnym dyżurze warto zostawić swoją odzież medyczną w szafce i popędzić na trening ze znajomymi. Jeżeli nie jesteś typem sportowca, nie musisz od razu zaczynać od siłowni czy zapisywania się na zajęcia sportowe. Wystarczy spacer z rodziną, albo z psem, albo krótka przebieżka po parku. Tak naprawdę wskazany jest każdy rodzaj aktywności fizycznej – pozwoli Ci to na oczyszczenie umysłu i oderwanie się od pracy. Mówisz, że nie znajdziesz 1 godziny w tygodniu na aktywność fizyczną?

Domowy salon spa

Od czasu do czasu możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i urządzić sobie długą, gorącą kąpiel (polecamy także wersję we dwoje). Niezależnie od tego, czy jesteś mężczyzną, czy kobietą takie domowe spa, dobrze Ci zrobi. Wanna pełna gorącej wody z dodatkiem płynu lub soli do kąpieli, aromatyczny olejek i lampka schłodzonego wina. A po wszystkim, kojący masaż – taki wypoczynek potrafi poprawić humor nawet po najcięższym dyżurze w szpitalu.

SPA jako prezent

A jeżeli chcesz naprawdę wypocząć, albo zrobić partnerowi lub partnerce miłą niespodziankę, wybierzcie się do salonu spa i na saunę. Raz w miesiącu takie wspólne wyjście potrafi zdziałać cuda – dobrze wpływa na samopoczucie i relacje między partnerami. Wiadomo, że czasami ciężko znaleźć wolne pomiędzy dyżurami, rodziną i pozostałymi obowiązkami, jednak przecież nie samą pracą człowiek żyje. Brak drobnych przyjemności wpływa negatywnie na wszystkie aspekty życia prywatnego.

Rodzinne posiłki i celebrowanie wspólnych spotkań

Spędzanie czasu z rodziną też może być formą relaksu. Zazwyczaj każdy jest czymś zajęty, każdy ma swoje sprawy i często nie ma czasu, by tak naprawdę spędzić chwilę w rodzinnym gronie, co po dłuższym czasie doprowadza do sytuacji, w których rodzina to osoby, które ze sobą mieszkają, ale nie żyją. Wprowadzając zwyczaj wspólnego jedzenia posiłków i spędzania ze sobą czasu, zyskacie naprawdę wiele. Wspólne rozmowy, śmiech, przyrządzanie jedzenia i późniejsze spożywanie posiłków pozwalają zapomnieć o pracy i oderwać się od stresów życia codziennego.

Granie w gry

Ale nie komputerowe, tylko planszowe, z rodziną. Myślisz, że planszówki są tylko dla dzieci? Nic bardziej mylnego. Rynek gier planszowych jest ogromny i można znaleźć na nim gry dla każdego, dla osób początkujących i zaawansowanych; dla par, dla rodzin z dziećmi, dla grup przyjaciół. Granie w gry planszowe pozwala oczyścić umysł, oderwać się od codzienności i zacieśnić więzy rodzinne i przyjacielskie.

Rozwijanie hobby

Każdy ma jakieś zainteresowania, pasje i hobby. Wraz z nadmiarem obowiązków zawodowych i rodzinnych, pasje te przygaszają. Wiele osób rezygnuje z ich realizacji na rzecz codziennych obowiązków. Tymczasem, właśnie rozwój pasji i marzeń jest świetnym sposobem na relaks po pracy – samemu, w towarzystwie, w rodzinie, nie ważne, byleby tylko nie dać się codzienności. Nicnierobienie i czekanie aż życie będzie samoistnie przeciekało przez palce, jest niezwykle przytłaczające dla psychiki i wbrew pozorom – męczące.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017
pixel