Ból nóg po dyżurze – jak go zmniejszyć i jak mu zapobiegać?
Po długim, intensywnym dyżurze Twoje nogi są tak ciężkie, jakby ważyły tonę, w stopach pojawia się nieprzyjemny ucisk, a w plecach ćmi tępy ból? Częsta praca w pozycji stojącej może być powodem uciążliwych dolegliwości, i to w wielu partiach ciała. Jeśli nie zadbasz o swoje nogi, ucierpi na tym również Twój kręgosłup! Na szczęście recepta na uśmierzenie bólu jest prosta: to odpowiednie buty i… regeneracja po pracy.
Czego dowiesz się z tego wpisu?
- Czy praca w pozycji stojącej może być szkodliwa dla naszego zdrowia?
- Jak zmniejszyć ból nóg po pracy?
- Jak zapobiegać pojawieniu się bólu nóg po długim dyżurze?
W skrócie
Choć praca stojąca nie jest tak szkodliwa, jak siedząca, również może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości. Aby temu zapobiec, warto zwracać uwagę na to, jaką pozycję przyjmujemy w czasie pracy – najważniejsze jest utrzymywanie pleców oraz głowy w linii prostej. Znaczenie mają także odpowiednie buty, najlepiej medyczne, wyposażone w specjalnie wyprofilowaną wkładkę oraz właściwości amortyzujące. I na koniec – regeneracja. Odpoczynek po pracy jest superważny!
Praca stojąca – nie tak szkodliwa, jak siedząca, ale…
Siedzący tryb życia rujnuje nasze zdrowie – to fakt, z którym nie można polemizować. Jak wyliczyli naukowcy, każda godzina siedzenia skraca życie o 21 minut. Przyspawanie do krzesła, na które skazuje nas praca przed komputerem, jest tak samo szkodliwe, jak palenie papierosów. W tym kontekście możliwość pracy w pozycji stojącej jawi się jak błogosławieństwo – w końcu ruch to zdrowie! Jeśli czytasz ten artykuł po ekstremalnie wyczerpującym dyżurze, w czasie którego nie udało Ci się usiąść nawet na pięć minut, z pewnością prychniesz z irytacją. I dobrze, bo masz rację. Praca stojąca również może wpływać negatywnie na zdrowie. Po prostu: każdy nadmiar szkodzi. W końcu nawet witaminy, tak potrzebne i wartościowe dla organizmu, można przedawkować.Zbyt długie przebywanie w pozycji stojącej może po latach prowadzić do powstawania różnych dolegliwości, zarówno ze strony układu kostno-mięśniowego, jak i krążenia: od odcisków czy modzeli, przez płaskostopie i halluksy, aż po obrzęki i żylaki. Wywołuje też ból stóp i nóg, a w konsekwencji także kręgosłupa. Ciągłe napięcie mięśni może skutkować również pojawianiem się bolesnych skurczy łydek i potęgować uczucie zmęczenia nóg.
Ból nóg po pracy – przede wszystkim zapobiegaj
Stwierdzenie „Lepiej zapobiegać, niż leczyć” sprawdza się w tym przypadku doskonale. Aby zmniejszać obciążenia, jakimi poddane jest ciało podczas zbyt długiego przebywania w pozycji stojącej, należy przede wszystkim zwracać uwagę na prawidłową postawę. Najważniejsze jest utrzymywanie pleców i głowy w linii prostej. Niekontrolowane pochylanie się sprawia, że mięśnie szyi i karku nieustannie są napięte, co może prowadzić do bolesnych przykurczów w odcinku szyjnym kręgosłupa.W pracy na stojąco bardzo ważne jest także częste zmienianie pozycji. Jeśli tylko masz okazję, chwilę się poruszaj. Staraj się też wykorzystywać krótkie przerwy w pracy na to, aby usiąść – to najlepszy sposób na zmniejszenie napięcia mięśni w stopach i łydkach. Jeżeli musisz spędzić na stojąco kilka godzin, stań w lekkim rozkroku, napinając uda i pośladki oraz delikatnie wypychając miednicę do przodu. Taka pozycja pozwoli nieco odciążyć dolny odcinek kręgosłupa. Od czasu do czasu możesz także wspiąć się na palce, podreptać w miejscu czy przenieść ciężar ciała z nogi na nogę, aby trochę się rozruszać.
Odpowiednie buty to podstawa! W zapobieganiu pojawianiu się dolegliwości bólowych po długim dyżurze na stojąco ogromnie ważną funkcję pełnią odpowiednio dobrane buty medyczne. Przede wszystkim obuwie powinno mieć podeszwę o właściwościach amortyzujących i dobrze wyprofilowaną wkładkę, która wspiera łuk stopy i zapobiega koślawieniu pięty. Plusem będzie też oddychająca cholewka i stabilna konstrukcja. Fason właściwie nie ma tutaj znaczenia – zależy tylko i wyłącznie od osobistych preferencji. Zarówno klapki, jak i drewniaki, baleriny czy „clogi” sprawdzonych, cieszących się zaufaniem marek medycznych będą dobrym wyborem. Najważniejsze, aby odpowiednio dobrać rozmiar i dopasować fason do szerokości oraz profilu stopy.Obuwie medyczne, dzięki temu, że dba o ułożenie stóp w prawidłowych, zdrowych dla nich pozycjach, zmniejsza obciążenie i zmęczenie nóg. Właściwa biomechanika stopy może także łagodzić bóle kolan, bioder, a nawet kręgosłupa – jej odpowiednie ustawienie wpływa na postawę całego ciała.
Jak zmniejszyć ból nóg po pracy?
Dla dbania o kondycję naszych przemęczonych zbyt długim staniem nóg ważne jest nie tylko to, co robimy w pracy, ale też to, co robimy PO pracy. Odpoczynek ma ogromne znaczenie. Po powrocie do domu z wyjątkowo wymagającego dyżuru postaraj się poleżeć przez chwilę z nogami wyciągniętymi w górę i opartymi o ścianę – taka pozycja pomoże zmniejszyć obrzęk stóp. Pomocny może być także chłodny prysznic i polewanie nóg od stóp do kolan oraz masaż, na przykład rollerem, co poprawi krążenie krwi. Zmęczenie i ból nóg można również rozruszać – warto wybrać się na krótki spacer. O ile, oczywiście, siły na to pozwalają. Czasem długa kąpiel w towarzystwie aromatycznych olejków i sen będą lepszym rozwiązaniem.Zbyt długie przebywanie w pozycji stojącej na dyżurze to spore wyzwanie dla nóg i kręgosłupa. Jego konsekwencje mogą być bolesne – i uczucie ciężkich, obolałych stóp to zaledwie początek możliwych dolegliwości. Aby uniknąć większych problemów, warto zadbać o kondycję naszych nóg. Ruch, odpoczynek, odpowiednie buty od Uniformix.pl – to podstawa profilaktyki.