Dlaczego warto zainwestować w dobry stetoskop?

2017-11-22
Dlaczego warto zainwestować w dobry stetoskop?

Różne stetoskopy na różne potrzeby

Przeglądając sklepy medyczne można zauważyć, że różnice w cenach stetoskopów są ogromne. Te podstawowe mogą kosztować kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, bardziej zaawansowane modele to już wydatek kilkuset złotych, a są i takie, które kosztują kilka tysięcy – i w pewnych przypadkach będzie to wydatek uzasadniony. Jednak nie każdy będzie w stanie wykorzystać cały potencjał drzemiący w sprzęcie za kilka tysięcy złotych, dlatego akcesoria te należy dobierać do własnych potrzeb – nie ma sensu przepłacać, ale też nie warto oszczędzać.
Źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stetoskop#/media/File:Stethoscope_pl.png

Stetoskop dla pielęgniarek powinien przede wszystkim dawać możliwość skutecznego pomiaru ciśnienia i osłuchiwania dróg oddechowych oraz tonów serca. Służy przede wszystkim do pomiarów parametrów, a nie do diagnostyki, dlatego nie musi charakteryzować się ponadprzeciętnym przenoszeniem dźwięków. Ponieważ będzie używany często na różnych pacjentach, musi być odporny na uszkodzenia i łatwy w czyszczeniu. Powinien mieć także przestawną głowicę i możliwość wymiany membran, które są elementem najbardziej podatnym na uszkodzenie. Przykładem takiego dobrego i niedrogiego stetoskopu dla pielęgniarki będzie Stetoskop MDF 747 dual head.

Stetoskopy lekarskie

Stetoskop dla lekarzy musi natomiast charakteryzować się znacznie wyższymi parametrami jakościowymi, gdyż będzie służył przede wszystkim do diagnostyki. Dobre przenoszenie dźwięków i tłumienie hałasu z otoczenia to podstawa. Ważne są wymienne głowice o różnych średnicach, przystosowane dla dorosłych i dzieci, umożliwiające bardziej precyzyjne zbieranie tonów serca, szmerów oddechowych czy szumu przepływającej przez tętnice krwi. Niektóre stetoskopy medyczne dla lekarzy produkowane są do konkretnych zastosowań. Przykładowo stetoskop internistyczny będzie różnił się budową od stetoskopu kardiologicznego, a stetoskop pediatryczny musi być jeszcze inaczej skonstruowany, by efektywnie zbierał dźwięki z małej powierzchni ciała dziecka i noworodka.

Stetoskopy Litman

Od lat liderem na rynku wśród producentów profesjonalnych stetoskopów medycznych jest Littman, którego produkty doceniają polscy lekarze i inni pracownicy ochrony zdrowia.

Stetoskop dla opiekunów medycznych oraz dla osób prywatnych może być tańszy, ale tu też powinny być zachowane pewne standardy. Nie polecamy „zabawek” za kilkanaście złotych i miernej jakości stetoskopów, dodawanych do zestawu z ciśnieniomierzem, gdyż są one bardzo niedokładne, nie tłumią dźwięków z otoczenia i łatwo ulegają zniszczeniu. Do zastosowań niemedycznych polecamy niedrogie stetoskopy poniżej 100 zł, które jakościowo będą znacznie lepsze od tych najtańszych.


Dlaczego dobry stetoskop to opłacalna inwestycja?

Większość medyków swój pierwszy stetoskop kupuje już na studiach. To obowiązkowe akcesorium, bez którego niemożliwa byłaby nauka i udział w zajęciach praktycznych. Podczas studiów mało kogo stać na zakup bardzo drogiego, specjalistycznego sprzętu, ale warto wiedzieć, że taki wysokiej jakości produkt posłuży potem przez długie lata. Z drugiej strony tanie stetoskopy mają tę zaletę, że są tanie i nie szkoda ich, gdy się zniszczą. Wybór zawsze powinien być dostosowany do rzeczywistych potrzeb.

Sklep ze stetoskopami

Niezależnie od tego, czy poszukujesz taniego, ale dobrego stetoskopu, czy zależy Ci przede wszystkim na jakości i solidności wykonania, a cena jest kwestią drugorzędną, w sklepie z akcesoriami medycznymi Uniformix znajdziesz wszystko, czego Ci potrzeba. Sprzedajemy odzież, obuwie i przyrządy medyczne dla wszystkich przedstawicieli systemu ochrony zdrowia.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017
pixel