Dzień pracy salowej w szpitalu. Czy odzież ma znaczenie?

2024-05-28
Dzień pracy salowej w szpitalu. Czy odzież ma znaczenie?

Jak wygląda dzień pracy salowej? Z pewnością jest wypełniony obowiązkami, stresem i wyzwaniami. Co robi salowa w szpitalu – co należy do jej obowiązków i ile godzin pracuje? Czy medyczna odzież dla salowych powinna spełniać określone standardy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym wpisie.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jaka odzież medyczna będzie najlepsza dla salowej?
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubrań do pracy w służbie zdrowia?

Kim jest salowa?

Zanim przejdziemy do omówienia kwestii odzieży dla salowych, warto wyjaśnić, kim jest i czym zajmuje się osoba pracująca na tym stanowisku. Do głównych zadań salowej należy utrzymanie czystości w placówkach szpitalnych i inny obiektach ochrony zdrowia – w szczególności w salach szpitalnych. Stąd zresztą nazwa tej profesji.

Salowe należą do personelu medycznego niższego szczebla, mimo że ich praca zalicza się do bardzo wymagających – zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Osoby te są zwykle zatrudniane na etat przez daną placówkę medyczną lub są delegowane do pracy przez zewnętrzne agencje, jako wsparcie dla pracowników szpitala. Salowa podlega najczęściej pielęgniarce oddziałowej, która na bieżąco zleca jej zadania.

Co robi salowa w szpitalu i pozostałych placówkach medycznych?

Sprzątanie wnętrza szpitala nie jest jedynym obowiązkiem salowych. Osoba na tym stanowisku odpowiada też m.in. za rozwożenie posiłków dla chorych, dbanie o ich higienę, odpowiednie wyposażenie sal szpitalnych. W skrócie – pełni funkcje pomocnicze przy opiece nad pacjentami.

Do codziennych zadań salowej należy:

  • dostarczanie posiłków pacjentom;
  • zmiana pościeli;
  • dbanie o bezpieczeństwo pacjentów, podstawowa opieka, reagowanie na ich wezwania;
  • czyszczenie i dezynfekcja przyrządów medycznych;
  • szeroko rozumiane wsparcie dla pacjentów, w tym m.in. odprowadzanie ich do innych części szpitala na badania, pomoc przy czynnościach higienicznych i fizjologicznych;
  • zbieranie i segregacja odpadów medycznych z sal szpitalnych i operacyjnych;
  • szybka reakcja na bieżące polecenia przełożonych.

W praktyce lista obowiązków salowych jest bardzo płynna i może się zmieniać w zależności od aktualnych potrzeb i warunków panujących w obiekcie. Warto jednak pamiętać, że to właśnie salowa jest zwykle na pierwszej linii kontaktu z chorymi, a jej praca gwarantuje sprawne działanie różnych sektorów szpitala.

Jak wygląda praca salowych? Ile godzin pracuje salowa w szpitalu?

Standardowy dzień pracy salowej będzie się różnił w zależności od miejsca i rodzaju zatrudnienia oraz organizacji pracy w konkretnej placówce medycznej. Opisane wyżej obowiązki można wykonywać w jednozmianowym systemie pracy – salowa jest wówczas zatrudniona na pełen etat i pracuje po 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu.

Popularną praktyką jest również praca w systemie zmianowym, po 8-12 godzin (np. od 6 rano do 18 po południu, od 20 wieczorem do 6 rano). Plusem tego rozwiązania są dodatkowe dni wolne w tygodniu. W niektórych szpitalach salowe zatrudniane są w systemie dyżurowym, co oznacza, że pracują w nieregularnych dniach i godzinach – za dnia i w nocy, także w weekendy i święta.

Odzież dla salowych – o czym warto pamiętać?

Z uwagi na charakterystykę pracy salowych – regularny kontakt z odpadami medycznymi, często wielogodzinne, wyczerpujące dyżury, obowiązki wymagające dużej sprawności fizycznej – zaleca się noszenie specjalistycznej odzieży medycznej o odpowiednim poziomie ochrony. Ubrania muszą spełniać normy BHP i zapewniać skuteczną ochronę przed działaniem niebezpiecznych substancji, takich jak chemiczne środki czystości, ale również płyny ustrojowe pacjentów (krew, mocz, ślina). Czyszczenie i dezynfekcja takich ubrań medycznych damskich powinny być łatwa i szybka, niezależnie od rodzaju plam i zabrudzeń.

Profesjonalna odzież medyczna wykonana jest z naturalnych, przewiewnych i rozciągliwych materiałów, które gwarantują najwyższy poziom komfortu. Zaliczają się do nich choćby bawełna czy elastan. Odzież dla salowych charakteryzuje się praktycznymi właściwościami, takimi jak skuteczne odprowadzanie wilgoci (potu) czy idealne dopasowanie do sylwetki osoby noszącej. Obowiązki salowej – związane m.in. z przenoszeniem ciężkich przedmiotów czy dokładnym sprzątaniem pomieszczeń – wymuszają wybór wygodnego ubioru, który nie krępuje ruchów, jest lekki i przyjemny dla skóry.

Wybierz odzież dla salowych w sklepie uniformix.pl

Sklep Uniformix ma w swojej ofercie wiele ciekawych kolekcji i modeli, w tym przewiewne bluzy medyczne wykonane z najlepszej jakości materiałów. To doskonały wybór dla salowych, które w swojej pracy potrzebują komfortowych i oddychających ubrań, aby mogły swobodnie wykonywać wszystkie swoje obowiązki.

Polecamy m.in. wygodne bluzy medyczne i spodnie medyczne, stylowe żakiety medyczne, zestawy ubrań oraz niezbędne akcesoria odzieżowe, takie jak czepki medyczne. Produkty dostępne są w różnorodnych wariantach kolorystycznych oraz rozmiarach. Zachęcamy do wybrania specjalistycznej odzieży dla salowych w sklepie Uniformix!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
pixel