Fartuch lekarski – jak wybrać, aby wyglądać profesjonalnie?

2021-12-29
Fartuch lekarski – jak wybrać, aby wyglądać profesjonalnie?

Schludny wygląd w pracy wpływa na to, jak postrzegają nas zarówno współpracownicy, jak i klienci. Wizerunek ma szczególne znaczenie w zawodach wysokiego zaufania społecznego. Kiedy mamy do wyboru dwóch lekarzy o takim samym doświadczeniu i kwalifikacjach, większe poczucie bezpieczeństwa będzie budzić medyk w schludnym stroju niż ten ubrany niedbale. W dzisiejszym artykule przedstawiamy 4 kwestie dotyczące stroju lekarskiego, które pomogą w budowaniu profesjonalnego wizerunku.

 

 

 

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Na co zwracać uwagę przy wyborze fartucha lekarskiego?

  • Co sprawi, że będziesz wyglądać profesjonalnie w pracy?

W skrócie

Lekarz to osoba, która powinna wzbudzać zaufanie u pacjenta. To, jak wyglądamy w pracy, przekłada się na to, jak postrzegają nas inni. Fartuch lekarski musi być wykonany z wysokiej jakości materiału, aby po kilku miesiącach wyglądał schludnie i elegancko. Dobrze dobrany krój do typu sylwetki oraz ciekawy kolor mogą wpłynąć pozytywnie na to, jak będą postrzegać nas pacjenci.

 

 

Fartuch lekarski – najważniejsza wysokiej jakości tkanina

Fartuch lekarza to element ubioru, który jest intensywnie użytkowany. Każdy pracownik służby zdrowia ma kontakt z krwią i innymi płynami ustrojowymi – w mniejszym lub większym stopniu. Dodatkowo ze względu na pracę z pacjentami chorymi zarówno lekarz, jak i jego ubrania mają styczność z bakteriami i wirusami. Aby pozbyć się drobnoustrojów oraz plam, fartuch powinno prać się w wysokiej temperaturze. Niskiej jakości materiał bardzo szybko zacznie się rozchodzić, przecierać i odbarwiać. Lekarz w rozciągniętym i poplamionym fartuchu to zdecydowanie niemiły widok dla pacjentów.Wybierając strój medyczny, postaw na sprawdzonego producenta, aby mieć pewność, że kupujesz ubranie wysokiej jakości. Porządny materiał będzie wytrzymały, solidny i przez długi czas zachowa perfekcyjny wygląd, mimo trudnych warunków pracy.

Fartuch lekarski – nie tylko biel!

Przez wiele lat lekarze nosili wyłącznie białe fartuchy. Biel kojarzyła się z czystością, a nawet i sterylnością, co przekładało się na większe zaufanie ze strony pacjentów. W ostatnim czasie zaczęto powoli odchodzić od starych przyzwyczajeń i w sklepach pojawiły się fartuchy w innych, często bardzo wyrazistych kolorach. Obecnie częściej to pielęgniarki i pielęgniarze decydują się na barwny strój, jednak powoli i wśród lekarzy zauważa się ten trend. Kolorowy fartuch lekarza może pomóc rozluźnić atmosferę i przełamać sztywną barierę w relacji pacjent–lekarz.

 

 

Zwróć uwagę na krój i rozmiar

Fartuch lekarski męski ma zazwyczaj podobny krój bez względu na producenta. Może różnić się rodzajem kołnierzyka lub mankietów, ale ogólny kształt pozostaje niezmienny. Dla wielu mężczyzn dopasowanie fartucha nie będzie trudne, jednak znajdą się też sylwetki bardziej problematyczne. Przykładowo, będąc osobą bardzo wysoką, wybierz ubranie, zwracając szczególną uwagę na długość rękawa. Nie wybieraj fartucha, w którym rękaw zamiast do nadgarstka sięga do połowy przedramienia, nawet gdy cała reszta prezentuje się dobrze. Będzie wyglądać to bardzo nieprofesjonalnie i po prostu śmiesznie. Pozornie to szczegół, jednak wiele osób zwróci na to uwagę.

 

 

Dbaj o schludny ubiór

Co przez to rozumieć? Po pierwsze, zwracaj uwagę na to, w jakim stanie jest Twój fartuch lekarski. Pognieciony strój, który leżał zwinięty w kulkę w plecaku przez cały weekend, jest całkowitym przeciwieństwem profesjonalizmu. Nikt nie chciałby być leczony przez kogoś, kogo ubranie sugeruje, że dopiero wstał z łóżka, a nie przyszedł do pracy. Nawet jeśli nie jesteś fanem prasowania, zadbaj o to, aby wieszać fartuch na wieszaku lub składać go w kostkę.Drugą kwestią jest dopasowanie fartucha do reszty ubrania. Przychodnia nie jest rewią mody, jednak warto zadbać o to, żeby strój nie był zbyt krzykliwy. Jeśli fartuch lekarza jest w zdecydowanym kolorze, cała reszta powinna być stonowana. Zbyt wiele barw będzie się ze sobą gryzło.

Nie zapominaj o wygodzie!

Stosując się do powyższych wskazówek, na pewno będziesz wyglądać schludnie i profesjonalnie. Ostatnią i najważniejszą radą jest niezapominanie o wygodzie. Praca w służbie zdrowia nie należy do najłatwiejszych, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Ubranie, które jest przewiewne i nie ogranicza ruchów, to ogromne ułatwienie podczas wielogodzinnego dyżuru. Aspekt wygody dotyczy również tego, jak czujemy się w danym stroju. Nie noś ubrań, które sprawiają, że czujesz się niekomfortowo i niepewnie. Świadomość, że zakładasz coś wbrew sobie, przełoży się na Twoje samopoczucie i może pogorszyć wydajność pracy.Fartuchy lekarskie męskie i damskie z wysokiej jakości materiałów znajdziesz w asortymencie uniformix.pl.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

pixel