Fizjoterapeuta – specjalista na wagę złota

2022-01-14
Fizjoterapeuta – specjalista na wagę złota

Kolejki do dobrych fizjoterapeutów często sięgają wielu miesięcy. Każdy, kto zmaga się z  bólami kręgosłupa, rekonwalescencją po urazie, złamaniach, a nawet udarach, doskonale  zdaje sobie sprawę, jak ważna jest profesjonalna rehabilitacja pod okiem fachowca. To często  właśnie fizjoterapeuta towarzyszy pacjentowi na krętej drodze powrotu do pełni zdrowia,  odzyskania mobilności czy funkcji motorycznych. Nic więc dziwnego, że najlepsi specjaliści  mają po brzegi zapełnione kalendarze.

 

 

 

Kim jest fizjoterapeuta?

W największym skrócie rzecz ujmując fizjoterapeuta jest wykwalifikowanym pracownikiem  służby zdrowia, który zajmuje się przywracaniem sprawności fizycznej osobom z  ograniczeniami ruchu. Aby wykonywać ten zawód, musiał uzyskać stopień magistra na  Akademii Wychowania Fizycznego lub uniwersytecie medycznym. Warto zaznaczyć, że  obecnie w Europie nie ma możliwości uzyskania tytułu fizjoterapeuty, nie ukończywszy  wyższej uczelni. 

Fizjoterapeuci są potrzebni nie tylko pacjentom, którzy mają chroniczne problemy z  kręgosłupem czy też doświadczyli urazów lub kontuzji, pomagają również osobom  cierpiącym z powodu rozmaitych chorób przewlekłych, starzejącym się seniorom, osobom niepełnosprawnym, pacjentom kardiologicznym czy też neurologicznym. Można powiedzieć,  że fizjoterapeuta jest istotnym ogniwem w leczeniu wielu schorzeń. Za sprawą odpowiedniej  terapii umożliwia pacjentowi odzyskanie całkowitej lub chociaż częściowej – jeśli w grę  wchodzą poważne choroby – sprawności fizycznej. Warto dodać, że praca  wykwalifikowanego fizjoterapeuty wymaga nie tylko szerokiej wiedzy medycznej podpartej  bogatym doświadczeniem, ale również świetnej kondycji fizycznej, by sprawnie i bez  większego wysiłku pracować z pacjentami

 

 

Rzetelny wywiad z pacjentem

Początkiem każdej terapii jest rzetelnie przeprowadzony wywiad z pacjentem oraz badanie  czynnościowe. Prawdziwy fachowiec nigdy nie rozpocznie leczenia, jeśli najpierw nie  przeprowadzi z chorym szczegółowej rozmowy na temat stanu zdrowia, wszelkich ograniczeń  fizycznych oraz odczuwanych dolegliwości. Oprócz tego fizjoterapeuta dobrze zaznajamia się  z wynikami badań oraz całą dokumentacją medyczną pacjenta. Następnie przeprowadza  badanie czynnościowe, które ocenia między innymi zakres ruchomości narządów ruchu,  blokady bólowe lub siłę mięśniową. Niezwykle istotne jest holistyczne podejście do leczenia,  które uwzględnia wszystkie współistniejące choroby, a nawet styl życia chorego.  Szczegółowy plan terapii, jego intensywność jak i tempo ustalane są zawsze indywidualnie  dla każdego pacjenta. W przeciwnym razie leczenie mogłoby przynieść więcej strat niż  korzyści.

 

 

 

Kiedy może pomóc fizjoterapia? 

Jak już zostało wspomniane wcześniej, fizjoterapeuta pracuje z pacjentami cierpiącymi na  rozmaite, często odległe od siebie dolegliwości. Pomaga w przypadku zaburzeń ze strony:  układu nerwowo-mięśniowego, mięśniowo-szkieletowego, układu krążenia oraz układu  oddechowego. Z fizjoterapii skorzystają zatem między innymi: chorzy po udarze mózgu,  zawale serca, cierpiący na niewydolność krążenia, neuropatię, rekonwalescenci po ciężkich  chorobach płuc, również covidzie, ofiary wypadków komunikacyjnych, złamań, urazów, cierpiący na dolegliwości kręgosłupa, rwę kulszową, chorobę Alzheimera, astmę, cukrzycę,  otyłość lub demencję starczą. 

Najczęściej fizjoterapeuta przeprowadza terapię polegającą na ćwiczeniach ruchowych oraz  terapię manualną – w tym różne techniki masażu. Prowadzi również leczenie przy użyciu  specjalistycznych urządzeń – np. do ultradźwięków lub elektroterapii. Dobre efekty przynosi  także terapia wodna. Jeśli plan leczenia pacjenta obejmuje głównie ćwiczenia fizyczne,  terapeuta zawsze je nadzoruje, koryguje i modyfikuje ich intensywność podczas całej sesji,  słowem – aktywnie bierze w niej udział, aby pacjent jak najefektywniej wykorzystał swój  czas.

 

 

Czym powinien się charakteryzować profesjonalny fizjoterapeuta?

Jak widać, praca fizjoterapeuty nie ogranicza się wyłącznie do powtarzalnych terapii  medycznych, które mogą być stosowane uniwersalnie u większości pacjentów. Wprost  przeciwnie! To profesja, która wymaga ciągłego podnoszenia kwalifikacji, pracowitości oraz  odpowiednich predyspozycji osobowościowych. Po czym zatem poznać, że mamy do  czynienia ze specjalistą z prawdziwego zdarzenia?

Po pierwsze – edukacja.Dobry fachowiec powinien posiadać gruntowne wykształcenie w  swojej dziedzinie. Ważne, by stale zdobywał nową wiedzę, by iść z duchem medycznego  czasu oraz stosować najnowsze metody leczenia.

Po drugie – zaufanie. Fizjoterapia trwa czasami miesiącami, podczas których chory musi  ciężko pracować i walczyć o swoje zdrowie. Gdy jest pod opieką fachowca godnego zaufania,  czuje się bezpieczny i zmotywowany, dzięki czemu znacznie szybciej odzyskuje siły i zdrowie.

Po trzecie – empatia. To cecha, która powinna charakteryzować każdego pracownika służby  zdrowia na co dzień mającego do czynienia z ludźmi chorymi i cierpiącymi. W trakcie długotrwałej i trudnej fizjoterapii pacjent odczuwa ból, zmęczenie oraz inne dokuczliwe  dolegliwości – również psychiczne. Dlatego tym bardziej należy mu okazać wyrozumiałość,  cierpliwość i troskę stanowiące fundament empatii. Chory, który czuje się bezpiecznie i  komfortowo, znacznie lepiej współpracuje i szybciej odzyskuje zdrowie.

Po czwarte – determinacja. Na efekty fizjoterapii trzeba czasem długo czekać. Praca nad  przywróceniem pacjenta do sprawności fizycznej wymaga dużego wysiłku, zaangażowania i zdeterminowania. Każdy fizjoterapeuta wie, że nie może się poddawać w dążeniu do celu,  którym jest sprawność pacjenta, nawet gdy po drodze spotyka trudności i komplikacje.

Po piąte – sprawność fizyczna. W zawodzie fizjoterapeuty to warunek konieczny.  Wykonywanie masaży, praca z pacjentami, którzy, nie mogąc sami się poruszać, często są  bezwładni, pomoc w wykonywaniu ćwiczeń, podtrzymywanie lub podnoszenie pacjentów to  czynności będące codziennością dla każdego fizjoterapeuty. Bez siły i wytrzymałości nie  zdołaliby efektywnie przeprowadzać terapii.

Po szóste – profesjonalny wizerunek. Do tego, że wygląd zewnętrzny w służbie zdrowia ma  ogromne znaczenie dla pacjentów chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Miła aparycja oraz  zadbany profesjonalny uniform natychmiast robi dobre, pierwsze wrażenie na chorym. Każdy  pacjent woli przebywać w towarzystwie profesjonalisty, który nie tylko jest świetnym  fachowcem, ale także dba o własny wizerunek i komfort pacjentów. Fizjoterapia często wiąże się z bliskim kontaktem fizycznym, tym bardziej chory powinien czuć się komfortowo czując,  że jest w rękach schludnego medyka.

 

Odpowiednie ubranie medyczne dla fizjoterapeuty powinno również, a nawet przede  wszystkim, być maksymalnie komfortowe. Pełna wygoda i swoboda ruchu podczas długich  godzin pracy, często nie pozbawionej wysiłku fizycznego to warunek konieczny.  Profesjonalne ubranie medyczne dla fizjoterapeuty definiuje solidna, przewiewna tkanina  zapewniająca poczucie komfortu nawet podczas gwałtownych ruchów i wysiłku, dopasowany  do sylwetki fason i efektowny design, który podoba się pacjentom. Zdecydowanie podstawą  każdej służbowej garderoby fizjoterapeuty są spodnie oraz bluza medyczna. Ten uniwersalny,  wygodny i znakomicie prezentujący się komplet medyczny doceniają medycy niemal każdej specjalizacji.

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane

pixel