Gabinet lekarski, w którym dobrze czują się pacjenci

2022-02-04
Gabinet lekarski, w którym dobrze czują się pacjenci

Zasadniczo żadna wizyta u lekarza nie należy do specjalnych przyjemności. Zawsze wiąże się  bowiem z chorobą albo niekoniecznie przyjemnym badaniem. Jeśli jednak atmosfera w  gabinecie lekarskim jest przyjazna i pozytywna, wnętrze estetyczne, a personel medyczny  uśmiechnięty i dobrze się prezentujący, nastawienie pacjenta natychmiast się zmienia.  Przyjemne otoczenie uspokaja chorych, znacznie obniżając poziom ich stresu.

 

 

 

Nowe trendy, kolory i atmosfera

Strach przed szpitalem i służbą zdrowia w dużej mierze związany jest z chłodną i bezosobową  atmosferą panującą w wielu placówkach medycznych. Zimne kolory, twarde, niewygodne  krzesła, mocne światło, wnętrza pozbawione choć małej dozy przytulności, a do tego  specyficzny szpitalny zapach sprawiają, że już na progu pacjent czuje nieprzyjemne napięcie.  Na szczęście coraz więcej ośrodków zdrowia stara się dostosować wystrój przestrzeni do  najnowszych trendów, które oprócz estetyki kładą nacisk na samopoczucie chorych.

W odbiorze rzeczywistości pomagają nam zmysły. Gdy są pozytywnie stymulowane, nasz  komfort psychiczny wzrasta. Dlatego odpowiednia aranżacja wnętrza pozwala oddziaływać  na poczucie bezpieczeństwa, spokoju i odprężenia. Podczas przebywania w obiektach służby  zdrowia pacjenci oraz ich bliscy zwykle martwią się, cierpią, są zdenerwowani, a nawet  smutni. Ponure otoczenie tylko pogłębia ich negatywne nastawienie. Co innego starannie  urządzone wnętrze. Kojące kolory, żywe rośliny, piękne obrazy lub fotografie na ścianach,  przyjemna woń olejków unosząca się w powietrzu i wygodne krzesła czy fotele to elementy  wystroju, których potrzebuje każdy pacjent

 

Profesjonalny gabinet lekarski przyjazny pacjentom

Profesjonalny gabinet lekarski musi być, rzecz jasna, urządzony według odpowiednich  wytycznych dotyczących między innymi odpowiedniej powierzchni gabinetu, doboru  podstawowych elementów wyposażenia, farb czy posadzki. Każdy element wnętrza powinien  być łatwy w utrzymaniu czystości i minimalizować ryzyko przenoszenia drobnoustrojów.  Ergonomia, funkcjonalność i bezpieczeństwo dla pacjentów oraz personelu to bez wątpienia  kwestie fundamentalne. Dopiero gdy wymogi formalne są spełnione, można zająć się stroną estetyczną gabinetu.

 

 

 

 

Niezawodne wskazówki aranżacyjne

Istnieje kilka sprawdzonych wskazówek aranżacji gabinetu, które pozwalają łatwo  wykreować przestrzeń przyjazną pacjentom.

Po pierwsze – kolory i ich terapeutyczna moc. W gabinecie warto wykorzystać odcienie  błękitu i fioletu, które dają wrażenie świeżości i czystości, a zarazem wyzwalają poczucie bezpieczeństwa i zaufania. Natomiast do poczekalni dobrym wyborem będą ciepłe barwy w  postaci energetyzującej żółci albo pomarańczy łagodzącej napięcie. 

Jeśli jednak w przestrzeni dominuje biel – trzeba przyznać, że najbardziej funkcjonalna i  higieniczna – warto ją przełamać innymi barwami, by zniwelować szpitalny charakter  przestrzeni. Nic tak nie ożywia wnętrza jak soczysta zieleń żywych roślin, które dodatkowo  oczyszczają powietrze. Oryginalnym pomysłem jest również zastosowanie nowoczesnej  fototapety przedstawiającej na przykład kojący widok zielonego lasu spowitego poranną  mgłą. Jasne tło ścian można ozdobić kilkoma oprawionymi fotografiami, plakatami lub  obrazami, które nie tylko będą miłe w odbiorze, ale także wykreują domową atmosferę. 

Kolejnym ważnym krokiem jest stworzenie spójnej całości. Wszelkie meble, sprzęty i dodatki  powinny ze sobą współgrać, w przeciwnym razie mogą wywołać wrażenie chaosu i bałaganu.  Jeśli o meblach mowa, to niezwykle istotna jest wygoda. Zarówno krzesła w poczekalni, jak i  fotel w gabinecie powinny być nie tylko estetyczne, ale i maksymalnie wygodne, by chory  miał możliwość się zrelaksować na wygodnym meblu i na chwilę poczuć jak w domu. 

Następna dobra rada to zadbanie o odpowiedni zapach. Nic tak nie odstrasza pacjentów jak  szpitalna woń. Doskonałym rozwiązaniem, aby się jej pozbyć, są naturalne olejki eteryczne,  które nie tylko przyjemnie pachną, ale i świetnie wyciszają zmysły. Równie kojąco na  podenerwowanie działa lecąca w tle muzyka, to oczywiście element nadający się tylko do  poczekalni, w gabinecie powinna panować cisza. 

 

 

Życzliwy i dobrze prezentujący się personel to klucz do sukcesu

Oczywiście nawet najlepiej urządzone gabinet i poczekalnia zejdą na dalszy plan, jeśli lekarz  i reszta personelu będą wyglądać niedbale i ponuro. Wizerunek pracowników nowoczesnych placówek medycznych jest spójny, schludny, kolorowy i przyjazny w odbiorze, a to za sprawą  wysokiej jakości uniformów medycznych, które dostępne są w różnych fasonach, stylach i  kolorach. Każdy medyk może indywidualnie dopasować uniform do własnych preferencji i  potrzeb. Znakomicie zaprojektowane wysokiej jakości ubrania medyczne zapewniają nie  tylko maksymalny komfort podczas pracy, ale także znakomity wygląd, podkreślający  profesjonalizm i kompetencje, a to właśnie tego oczekują pacjenci. Rozmaite wzory i kolory  tkanin przełamują stereotypy i łagodzą syndrom białego fartucha. Trwałe, łatwe w utrzymaniu  tkaniny pozwalają na utrzymanie najwyższych standardów czystości w gabinecie. Kolorowe  bluzy medyczne, perfekcyjnie dopasowane do sylwetki spodnie medyczne, eleganckie  sukienki lub spódnice medyczne to tylko niektóre elementy garderoby, które doskonale  sprawdzą się podczas pracy w gabinecie lekarskim.  

 

Życzliwy, świetnie prezentujący się personel, starannie i nowocześnie urządzony gabinet w  połączeniu z kompetencją, doświadczeniem i empatią lekarza mogą zupełnie odmienić  nastawienie pacjenta i znacznie ułatwić mu powrót do zdrowia. 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

Bluza medyczna męska, Uniformix FLEX ZONE FZ2051, granatowa.

Bluza medyczna męska, Uniformix FLEX ZONE FZ2051, granatowa.

Cena regularna: 109,00 zł brutto76,00 zł brutto1520 pkt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 76,00 zł
Żakiet medyczny damski, Uniformix FLEX ZONE FZ2054, granatowy

Żakiet medyczny damski, Uniformix FLEX ZONE FZ2054, granatowy

Cena regularna: 143,00 zł brutto86,00 zł brutto1720 pkt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 100,00 zł
pixel