Jak zachować najwyższe standardy higieny, opiekując się starszymi osobami?

2022-02-11
Jak zachować najwyższe standardy higieny, opiekując się starszymi osobami?

Opieka nad osobami starszymi to wymagająca praca wiążąca się z dużą odpowiedzialnością. Pacjenci często są mocno schorowani i potrzebują pomocy w podstawowych, codziennych czynnościach. Opiekunka dla osoby starszej powinna stosować się do standardów pracy, które obu stronom zapewnią komfort i bezpieczeństwo.

 

 

Czego dowiesz się z tego wpisu?

Dlaczego zachowywanie standardów higieny jest tak ważne?Co robić, aby nie narażać siebie oraz podopiecznego na kontakt z zarazkami?Czy opiekunki osób starszych powinny nosić odzież medyczną?

 Dlaczego higiena ma kluczowe znaczenie w opiece nad osobą starszą?

Opieka nad pacjentami wymaga zachowywania szczególnej higieny. Seniorzy z racji sędziwego wieku często mają dodatkowo obniżoną odporność. Słabsza kondycja psychofizyczna wraz z chorobami przewlekłymi wiąże się z większą podatnością na otaczające nas bakterie i wirusy. Aby nie narażać osoby starszej na dodatkowe, nieprzyjemne dolegliwości, należy szczególnie dbać o szeroko pojętą higienę. O czym w takim razie warto wiedzieć?

Myj regularnie ręce.Pamiętaj o tym szczególnie podczas przychodzenia z zewnątrz oraz przed przygotowywaniem jedzenia, przebieraniem i myciem podopiecznego. Nie przychodź do pracy, jeśli czujesz się chora. Kiedy nie możesz wziąć wolnego, senior jest wyłącznie pod Twoją opieką, a Ty masz siły, aby pracować – przebywając blisko chorego, zakładaj maseczkę ochronnąZawsze przychodź do pracy w czystych ubraniach. Rozważ noszenie odzieży, którą można prać w wysokich temperaturach. Zadbaj o to, aby Twój podopieczny przebywał w czystym pomieszczeniu. W domowych warunkach trudno o zachowanie sterylności, jednak regularne sprzątanie i wietrzenie mieszkania eliminuje ilość roztoczy.

 

 

Ochronna odzież medyczna – niezbędna w pracy opiekunki?

Odzież ochronna medyczna to obowiązkowy strój wszystkich pracowników ochrony zdrowia. Wiąże się to z koniecznością dbania o bezpieczeństwo pacjentów i medyków, a także ich poczuciem komfortu podczas wielogodzinnych dyżurów. W przypadku opiekunek osób starszych ochronna odzież medyczna nie jest wymogiem. Zdecydowanie warto jednak rozważyć jej posiadanie.

Ubrania projektowane z myślą o medykach są wykonane z wysokiej jakości bawełny lub jej połączenia z włóknami syntetycznymi. Taki materiał przepuszcza powietrze, nie krępuje ruchów i nadaje się dla osób z wrażliwą skórą. Ochronna odzież medyczna jest również wytrzymała i odporna na intensywne użytkowanie. Ubrania nie niszczą się pod wpływem prania w gorącej wodzie oraz zachowują swoją formę i kolor nawet po wielokrotnym czyszczeniu. Standardowe elementy garderoby nie są przystosowane do tak intensywnego użytkowania i szybko straciłyby na jakości. Odzież ochronna medyczna w sklepach jest dostępna nie tylko w stonowanych, klasycznych kolorach, ale i w wyrazistych, wielobarwnych wzorach. Duży wybór produktów pozwala na dobranie stroju idealnie wpasowującego się w nasze gusta i poczucie estetyki.

 

 

Higiena psychiczna – ważny, często pomijany aspekt

Mówiąc o standardach higieny, myślimy najpierw o określonych czynnościach i zasadach, których staranne przestrzeganie zapewnia nam fizyczne bezpieczeństwo. Dbanie o czystość, aby nie dopuścić do zainfekowania organizmu bakteriami i wirusami, to jednak nie wszystko. Równie ważną kwestią, którą często się lekceważy, jest higiena umysłu. To aspekt szczególnie istotny w kontekście opieki nad osobą starszą. Ludzie w podeszłym wieku zmagają się nie tylko z dolegliwościami fizycznymi, ale i psychicznymi. Zły stan zdrowia, niemożność wykonywania podstawowych czynności, a także samotność mogą przyczyniać się do stanów depresyjnych, apatii czy problemów ze snem i odżywianiem. Opiekunka osoby starszej powinna potrafić postawić się w sytuacji podopiecznego. Brak zainteresowania współpracą z jego strony i niechęć do kontaktu to zazwyczaj wynik kiepskiego samopoczucia. Bądź wyrozumiała. Nie wywieraj presji na osobie starszej, a próbuj zrozumieć, wytłumaczyć i pójść na kompromis. Higiena mentalna dotyczy także samych opiekunek. Szanuj granice innych, ale nie zapominaj, że też masz swoje. Nikt nie ma prawa traktować Cię w lekceważący, krzywdzący dla Ciebie sposób. Mów wprost o rzeczach, które cię ranią i naruszają Twoje granice. Praca z osobami starszymi to ogromna odpowiedzialność. Ich bezpieczeństwo w dużej mierze zależne jest właśnie od opiekunek. Ochronna odzież medyczna to dodatek, który nie gwarantuje stuprocentowej ochrony, ale spełnia standardy higieny stroju oraz zapewnia komfort podczas tak trudnej pracy. Elementy stroju medycznego, takie jak bluzy, spodnie i czepki, znajdziesz w asortymencie  uniformix.pl.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

Spodnie medyczne damskie, joggery Uniformix FLEX ZONE, FZ2056, granatowy

Spodnie medyczne damskie, joggery Uniformix FLEX ZONE, FZ2056, granatowy

Cena regularna: 129,00 zł brutto90,00 zł brutto1800 pkt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 90,00 zł
pixel