Jakie powinno być wygodne obuwie medyczne?

2022-05-13
Jakie powinno być wygodne obuwie medyczne?

Czy wiesz, że w stopach znajduje się aż ¼ wszystkich kości organizmu? Stopy to prawdziwy fundament naszego ciała – jeśli ich biomechanika zostanie zakłócona, dolegliwości bólowe będą odzywać się również w innych miejscach: kolanach, biodrach, kręgosłupie. Wygodne obuwie medyczne ma więc ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Praca w szpitalu czy przychodni to w końcu praca stojąca (a nierzadko nawet biegająca) – warto wybrać buty medyczne, które dzięki nowoczesnym technologiom produkcji będą dla stóp dodatkowym wsparciem

 

 

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jakimi cechami wyróżnia się wygodne obuwie medyczne?
  • Na co zwrócić uwagę, wybierając buty medyczne?

Wygodne obuwie medyczne to obuwie dobrze dopasowane

Wygodne buty medyczne powinny być przede wszystkim dobrze dopasowane pod względem rozmiaru. To absolutna podstawa – trudno o choćby namiastkę komfortu, kiedy ma się na nogach buty za duże lub za małe. W pierwszym przypadku będą nieustannie zsuwać się ze stóp, co znacznie utrudni pracę i nawet największego stoika szybko wyprowadzi z równowagi. Drugi przypadek to natomiast gwarantowane bolesne odciski i otarcia.Aby odpowiednio wybrać rozmiar, podczas przymiarki butów w sklepie stacjonarnym warto chwilę się po nim przespacerować. Dopiero w ruchu można się przekonać, czy obuwie na pewno komfortowo układa się na stopie. Zanim natomiast przystąpimy do zakupów online, powinniśmy zmierzyć nasze stopy, a następnie każdorazowo porównywać ich długość z tabelą producenta wybranego modelu. Lepiej nie sugerować się samym rozmiarem – rozbieżności w rozmiarówkach różnych marek bywają spore.

 

 

Wygodne buty medyczne = buty odpowiednio wyprofilowane

Buty medyczne nie są zwykłym obuwiem. W procesie ich produkcji wykorzystuje się nowoczesne technologie i rozwiązania, które służą stworzeniu konstrukcji jak najlepiej dopasowanej do naturalnej biomechaniki stóp. Niektóre marki, na przykład Toffeln, współpracują nawet z ośrodkami naukowymi, aby jak najdokładniej ją poznać i zrozumieć. Takie rozwiązania to między innymi odpowiednie wyprofilowanie wkładki, szczególnie w obrębie śródstopia, czy dodatkowe wzmocnienie okolicy pięty. Dzięki temu stopa układa się w bucie w prawidłowej pozycji i pozostaje w nim stabilna, co przekłada się na odpowiednią postawę całego „rusztowania” ciała: kolan, miednicy oraz kręgosłupa.Modelem o konstrukcji dopasowanej do biomechaniki stopy są na przykład buty medyczne z linii Buxa Professional. Mają anatomicznie wyprofilowaną wkładkę, która zapewnia podparcie palców oraz łuku podłużnego i poprzecznego. Dzięki temu stopa zawsze pozostaje w odpowiedniej pozycji.

 

 

Lekkie buty medyczne

Po całym dniu w pracy czujesz, że Twoje nogi ważą tonę? Aby nieco im ulżyć, wybieraj lekkie buty medyczne. Nogi mocno odczuwają trudy długiego, intensywnego dyżuru, a wówczas każdy gram, który muszą dźwigać, ma znaczenie. Do najlżejszych modeli medycznych zalicza się obuwie piankowe, czyli tzw. „clogi”, na przykład z serii Ezi-Klog marki Toffeln. Waga jednego takiego buta nie przekracza 180 g, co jest świetnym wynikiem. Nosząc obuwie piankowe, właściwie można zapomnieć, że cokolwiek ma się na nogach.

Wygodne obuwie medyczne? Z antypoślizgową podeszwą

Dobre, wygodne buty medyczne powinny być wyposażone w antypoślizgowe wykończenie podeszwy. Może dla samej wygody noszenia nie ma to aż takiego znaczenie, jak na przykład wyprofilowana wkładka, ale jest ważne pod względem bezpieczeństwa. W czasie wymagającego dyżuru często trzeba błyskawicznie przemieszczać się po oddziale, a stabilne buty znacznie to ułatwiają, ograniczając ryzyko poślizgnięcia się na mokrej czy śliskiej podłodze.Oprócz antypoślizgowego wykończenia podeszwy dla wygody noszenia istotne są także właściwości amortyzujące. Zapewniają je takie rozwiązanie, jak umieszczone w podeszwie żelowe wkładki czy mikroskopijne poduszki powietrzne. Dzięki nim przeciążenia, które działają na więzadła i stawy za każdym razem, gdy stopa spotyka się z podłożem, są skutecznie absorbowane i minimalizowane. Wpływa to na zdrowie całego naszego aparatu ruchu.

 

 

Ważna również oddychająca cholewka

Czy wiesz, że w stopach znajduje się 250 tysięcy gruczołów potowych? W czasie intensywnego dyżuru ich potliwość może być bardzo dokuczliwa, dlatego wygodne buty medyczne powinny zapewniać bieżące odprowadzanie parującego potu z powierzchni skóry na zewnątrz. W największym stopniu gwarantują to modele o otwartej lub półotwartej cholewce – czyli klapki – jednak nawet bardziej zabudowane buty mogą wyróżniać się przewiewnością i oddychalnością. Ważny jest materiał, z którego wykonano cholewkę, oraz obecność perforacji – malutkich otworów umożliwiających cyrkulację powietrza.

Buty medyczne łatwe w czyszczeniu

Choć łatwość w czyszczeniu nie ma zbyt dużego znaczenia dla wygody noszenia butów, jest ważną cechą dobrego obuwia medycznego. Szukając odpowiedniego modelu do pracy w szpitalu czy przychodni, warto zatem zwrócić uwagę na to, czy łatwo będzie utrzymać go w czystości. Utrudnieniem będą wszelkie żłobienia, w których szybko gromadzi się brud. Buty medyczne łatwe w czyszczeniu to na przykład obuwie piankowe – bez obaw o zniszczenie można je prać w pralce!

 

 

Pasujące do profesjonalnego wizerunku

Wygląd butów do pracy w szpitalu czy przychodni co prawda nie decyduje o ich wygodzie noszenia, ale jest ważny z innych powodów – wpływa na nasz wizerunek. Obuwie medyczne powinno być czyste i schludne, a także pasujące do stroju. Zamiast wybierać zwykłe buty, na przykład sportowe, warto postawić na modele medyczne. Takie buty nie tylko zapewnią nam niezbędną wygodę, ale też podkreślą nasz profesjonalny wizerunek. Znajdziesz je na uniformix.pl.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

pixel