Kolorowa odzież medyczna i jej znaczenie

2017-09-19
Kolorowa odzież medyczna i jej znaczenieCzy w szpitalu lub przychodni można pozwolić sobie na modny ubiór? A dlaczego nie? Czasy, gdy strój personelu medycznego ograniczony był do białego fartucha i charakterystycznego czepka pielęgniarskiego, już dawno minęły. W tym i kolejnych sezonach, królują kolory. A oto co dla Was przygotowaliśmy!

Dobre ubranie = dobre samopoczucie Nie od dziś wiadomo, że na nastrój wpływa wiele czynników, również to, jak czujemy się w odzieży, która  jest przecież „drugą skórą” przez 12 lub 24 godziny dyżuru. Regulamin odzieży medycznej jest ściśle określony, jednak nie zabrania noszenia kolorowych bluzek czy sukienek, o ile spełniają wymagane standardy. Zerwij ze stereotypami, zagraj w kolory i spraw, by na twarzach Twoich pacjentów zagościł uśmiech!

Kolorowa odzież medyczna– dla kogo?

Wygląd stroju służbowego to nie tylko kwestia indywidualnych upodobań. Powszechna jest praktyka przydzielania odpowiednich kolorów do różnych stanowisk czy też oddziałów; i tak na przykład na chirurgii często noszona jest odzież zielona lub niebieska, na oddziale ratunkowym dominuje kolor czerwony, a na intensywnej terapii – bordowy lub niebieski. Barwy te nie są ściśle przypisane do danych oddziałów i mogą różnić się w zależności od placówki i panujących tam zwyczajów.

Kolorowe stroje medyczne

O tym, jak istotną funkcję pełnią „radosne” ubrania, wiedzą szczególnie pracownicy oddziałów dziecięcych. Są to miejsca, gdzie dba się o radosną atmosferę; stąd ściany takich oddziałów pomalowane są najczęściej bajkowymi motywami, a lekarze, pielęgniarki i pozostały personel chodzą w kolorowych strojach, często z dodatkowymi motywami uśmiechów, kwiatków czy motylków.

Odzież medyczna z nadrukiem

Pani pielęgniarka w białym kitlu nie wzbudza zaufania u dziecka, natomiast uśmiechnięta dziewczyna ubrana w bluzę medyczną z nadrukiem, jak najbardziej. A skoro już przy tym jesteśmy, wypadałoby opowiedzieć co nieco o znaczeniu kolorów w pojęciu psychologicznym.

Kolorowa odzież medyczna

Psychologiczne znaczenia barw

  • Biały – symbolizuje czystość, sterylność. Jest kojarzony z medycyną i przez długi czas to właśnie biel była wiodącym i obowiązkowym kolorem w placówkach medycznych. W niektórych miejscach białe kitle nadal należą do przepisowej odzieży.
  • Czerwony – to kolor alarmowy, który przyciąga uwagę, lecz w nadmiarze może być postrzegany jako agresywny. Czerwone ubrania medyczne dominują na oddziale ratunkowym i w pogotowiu ratunkowym, jako obowiązkowy strój lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek ratunkowych.
  • Niebieski – symbolizuje intelekt; jest kolorem umysłu i działa kojąco. Oznajmia dobrą komunikację, wzmacnia autorytet Prawdopodobnie dlatego dominuje na oddziałach chirurgii. Żakiety i bluzy medyczne dla pielęgniarek w kolorze niebieskim podświadomie dodają sporo charyzmy  noszącej je osobie.
  • Zielony – ten z kolei symbolizuje równowagę, działa kojąco na zmysły i relaksująco. Wzbudza poczucie bezpieczeństwa i zaufania, co jest istotne, zważywszy na to, że ten odcień dominuje m.in. na ortopedii.
  • Różowy i jasny fioletowy – te dwa kolory są do siebie nieco podobne. Są to barwy kobiece, uspokajające, a jednocześnie promienne. Osoba nosząca różową, stonowaną koszulkę wydaje się przyjaźniejsza i godna zaufania. Kolory te często występują na oddziałach noworodkowych.

Kolorowe i tanie komplety medyczne dla pielęgniarek

Odzież medyczna dla pielęgniarek i lekarzy Uniformix łączy w sobie najlepsze cechy, jakimi powinny charakteryzować się tego typu ubrania: doskonałe parametry jakościowe, niewygórowaną cenę oraz elegancki, kolorowy design. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą kolorowych kompletów medycznych dla pielęgniarek i życzymy dużo uśmiechu.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
pixel