Nieoceniona pomoc pielęgniarki środowiskowej

2022-01-28
Nieoceniona pomoc pielęgniarki środowiskowej

Pielęgniarki zazwyczaj kojarzą się z oddziałami szpitalnymi. To one sprawują całodobową  opiekę nad pacjentami, zmieniają opatrunki, wykonują drobne zabiegi aseptyczne, kontrolują  stan chorych, a także asystują lekarzom. Warto jednak pamiętać, że istnieją również  pielęgniarki środowiskowe, która często stanowią niezastąpioną pomoc medyczną dla  pacjentów chorujących w domu.

Pomoc pacjentom chorującym w domu 

Pielęgniarka środowiskowa jest pracownikiem państwowej służby zdrowia. Jej praca polega  na świadczeniu pomocy i opieki nad osobami chorymi, które potrzebują fachowej pielęgnacji  medycznej, ale przebywają we własnym domu. Mogą to być na przykład leżący seniorzy  zmagający się z odleżynami, pacjenci po operacjach, chorzy w stanie terminalnym lub  niepełnosprawni. Choć pielęgniarka środowiskowa nie pełni przy chorym wielogodzinnych  dyżurów, jej pomoc bywa niezbędna zarówno dla pacjenta, jak i jego bliskich.

Szeroki zakres obowiązków pielęgniarki środowiskowej

Zakres obowiązków pielęgniarki środowiskowej jest bardzo szeroki, o czym wielu pacjentów nawet nie wie. Do jej zadań należą: 

  •  podstawowe świadczenia pielęgnacyjne, a także instruowanie rodziny, jak należy je  prawidłowo wykonywać,
  •  świadczenia lecznicze, do których należy między innymi wykonywanie iniekcji,  podawanie leków, zdejmowanie szwów, zmiana opatrunków, zakładanie wlewów,  zakładanie lub zdejmowanie cewnika, 
  • świadczenia usprawniające, które polegają na podstawowych ćwiczeniach  rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych pomagających pacjentowi uniknąć powikłań  wynikających z unieruchomienia, 
  • świadczenia diagnostyczne pozwalające na ocenę stanu zdrowia pacjenta poprzez wykonywanie badań fizykalnych, kontrolowanie skali bólu, a także ocenę jakości  życia chorego.

Kto może skorzystać z opieki pielęgniarki środowiskowej? 

Z pomocy pielęgniarki środowiskowej może skorzystać praktycznie każdy. Wystarczy, że  zgłosi taką potrzebę w swoim ośrodku zdrowia. Pacjenci muszą być jednak świadomi, że  wizytę trzeba umówić. Pielęgniarka uda się do chorego w ciągu maksymalnie 72 godzin od  otrzymania zgłoszenia. Zazwyczaj wizyta możliwa jest od poniedziałku do piątku, w  godzinach od 8.00 do 18.00. W weekendy i święta opieka pielęgnacyjna jest świadczona w  wyjątkowych sytuacjach, uzasadnionych stanem zdrowia pacjenta.

W przypadku, gdy pacjent jest przewlekle i obłożnie chory, w szczególności, gdy jest osobą samotną, na podstawie skierowania od lekarza może zostać zakwalifikowany do pielęgniarskiej opieki długoterminowej. Zwykle dotyczy ona osób wymagających zabiegów  pielęgnacyjno-leczniczych związanych ze stomią, rurką tracheotomijną, odleżynami,  karmieniem pozajelitowym czy zakładaniem i usuwaniem cewnika. Jak widać, pacjenci  pielęgniarki środowiskowej – choć chorują w domu – wymagają często równie fachowej  pomocy, co chorzy hospitalizowani. 

Ocena warunków życia pacjenta

Ważnym zadaniem pielęgniarki środowiskowej jest również ocena warunków życia chorego,  a także tak zwanej wydolności pielęgnacyjno-opiekuńczej rodziny. Z uwagi na charakter  swojej pracy, pielęgniarka ma możliwość obserwacji otoczenia i środowiska chorego z bliska.  W razie zauważenia jakichkolwiek patologii lub problemów natury socjalnej może  zawiadomić odpowiednie instytucje, by zainterweniowały. Opieka pielęgniarki  środowiskowej ma charakter kompleksowy – zapewnia bowiem wsparcie medyczne,  emocjonalne oraz społeczne.

Wsparcie dla całej rodziny

Pielęgniarka środowiskowa stanowi także nieocenione wsparcie nie tylko dla chorego, ale  również dla jego najbliższych. Towarzyszy im, służy pomocą i uczy fachowej opieki nad  chorym członkiem rodziny. Jest w stałej współpracy z lekarzem rodzinnym, pracownikami  socjalnymi, czy położną środowiskową. 

Pielęgniarka środowiskowa większość czasu spędza poza placówką służby zdrowia, w której  jest zatrudniona. W ciągu dnia odwiedza pacjentów w miejscu ich zamieszkania, aby udzielić  im odpowiedniej pomocy medycznej. Stan zdrowia oraz warunki mieszkaniowe chorych  znacznie się od siebie różnią. Jedni pacjenci cierpią przewlekle, inni wracają do zdrowia po  zabiegach, jeszcze inni spędzają w domu ostatnie chwile życia. Jednak to, co ich łączy, to  potrzeba profesjonalnej, niepozbawionej empatii pomocy i wsparcia.

 

Profesjonalny wizerunek pielęgniarki środowiskowej

Nie bez znaczenia jest także prezencja pielęgniarki środowiskowej. Każdy chory o wiele  szybciej zaufa osobie, która wygląda schludnie i profesjonalnie, od razu będzie miał bowiem  poczucie, że jest w rękach kompetentnego medyka. Świetnym wyborem dla pielęgniarek  środowiskowych są komplety medyczne, w skład których wchodzą spodnie lub spódnica oraz bluza medyczna. To niezwykle komfortowe, wytrzymałe i świetnie dopasowujące się do sylwetki uniformy. Odpowiednio zaprojektowany fason nie tylko znakomicie wygląda, ale  także zapewnia pełen komfort noszenia. By dodatkowo nie przytłaczać cierpiących pacjentów  zimną bielą, warto skorzystać z kolorowej odzieży medycznej, która jest bardzo twarzowa i  znacznie ociepla wizerunek medyka. Pielęgniarka środowiskowa często przeprowadza zabiegi  aseptyczne, dlatego tak istotne jest, by – oprócz sterylnych narzędzi, jednorazowych  rękawiczek, maseczki – miała na sobie czysty uniform medyczny, który zminimalizuje ryzyko  jakiegokolwiek zakażenia. W sezonie jesienno-zimowym pielęgniarka środowiskowa powinna zaopatrzyć się w ciepły polar medyczny, który zapewni jej przyjemny komfort  termiczny.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane

Bluza medyczna damska, Uniformix FLEX ZONE FZ2053, chabrowy.

Bluza medyczna damska, Uniformix FLEX ZONE FZ2053, chabrowy.

Cena regularna: 119,00 zł brutto83,00 zł brutto1660 pkt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 83,00 zł
Spodnie medyczne damskie, Uniformix FLEX ZONE FZ2049, granatowe.

Spodnie medyczne damskie, Uniformix FLEX ZONE FZ2049, granatowe.

Cena regularna: 119,00 zł brutto83,00 zł brutto830 pkt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 83,00 zł
pixel