Nieoceniona pomoc pielęgniarki środowiskowej

Pielęgniarki zazwyczaj kojarzą się z oddziałami szpitalnymi. To one sprawują całodobową opiekę nad pacjentami, zmieniają opatrunki, wykonują drobne zabiegi aseptyczne, kontrolują stan chorych, a także asystują lekarzom. Warto jednak pamiętać, że istnieją również pielęgniarki środowiskowe, która często stanowią niezastąpioną pomoc medyczną dla pacjentów chorujących w domu.
Pomoc pacjentom chorującym w domu
Pielęgniarka środowiskowa jest pracownikiem państwowej służby zdrowia. Jej praca polega na świadczeniu pomocy i opieki nad osobami chorymi, które potrzebują fachowej pielęgnacji medycznej, ale przebywają we własnym domu. Mogą to być na przykład leżący seniorzy zmagający się z odleżynami, pacjenci po operacjach, chorzy w stanie terminalnym lub niepełnosprawni. Choć pielęgniarka środowiskowa nie pełni przy chorym wielogodzinnych dyżurów, jej pomoc bywa niezbędna zarówno dla pacjenta, jak i jego bliskich.
Szeroki zakres obowiązków pielęgniarki środowiskowej
Zakres obowiązków pielęgniarki środowiskowej jest bardzo szeroki, o czym wielu pacjentów nawet nie wie. Do jej zadań należą:
- podstawowe świadczenia pielęgnacyjne, a także instruowanie rodziny, jak należy je prawidłowo wykonywać,
- świadczenia lecznicze, do których należy między innymi wykonywanie iniekcji, podawanie leków, zdejmowanie szwów, zmiana opatrunków, zakładanie wlewów, zakładanie lub zdejmowanie cewnika,
- świadczenia usprawniające, które polegają na podstawowych ćwiczeniach rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych pomagających pacjentowi uniknąć powikłań wynikających z unieruchomienia,
- świadczenia diagnostyczne pozwalające na ocenę stanu zdrowia pacjenta poprzez wykonywanie badań fizykalnych, kontrolowanie skali bólu, a także ocenę jakości życia chorego.
Kto może skorzystać z opieki pielęgniarki środowiskowej?
Z pomocy pielęgniarki środowiskowej może skorzystać praktycznie każdy. Wystarczy, że zgłosi taką potrzebę w swoim ośrodku zdrowia. Pacjenci muszą być jednak świadomi, że wizytę trzeba umówić. Pielęgniarka uda się do chorego w ciągu maksymalnie 72 godzin od otrzymania zgłoszenia. Zazwyczaj wizyta możliwa jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 18.00. W weekendy i święta opieka pielęgnacyjna jest świadczona w wyjątkowych sytuacjach, uzasadnionych stanem zdrowia pacjenta.
W przypadku, gdy pacjent jest przewlekle i obłożnie chory, w szczególności, gdy jest osobą samotną, na podstawie skierowania od lekarza może zostać zakwalifikowany do pielęgniarskiej opieki długoterminowej. Zwykle dotyczy ona osób wymagających zabiegów pielęgnacyjno-leczniczych związanych ze stomią, rurką tracheotomijną, odleżynami, karmieniem pozajelitowym czy zakładaniem i usuwaniem cewnika. Jak widać, pacjenci pielęgniarki środowiskowej – choć chorują w domu – wymagają często równie fachowej pomocy, co chorzy hospitalizowani.
Ocena warunków życia pacjenta
Ważnym zadaniem pielęgniarki środowiskowej jest również ocena warunków życia chorego, a także tak zwanej wydolności pielęgnacyjno-opiekuńczej rodziny. Z uwagi na charakter swojej pracy, pielęgniarka ma możliwość obserwacji otoczenia i środowiska chorego z bliska. W razie zauważenia jakichkolwiek patologii lub problemów natury socjalnej może zawiadomić odpowiednie instytucje, by zainterweniowały. Opieka pielęgniarki środowiskowej ma charakter kompleksowy – zapewnia bowiem wsparcie medyczne, emocjonalne oraz społeczne.
Wsparcie dla całej rodziny
Pielęgniarka środowiskowa stanowi także nieocenione wsparcie nie tylko dla chorego, ale również dla jego najbliższych. Towarzyszy im, służy pomocą i uczy fachowej opieki nad chorym członkiem rodziny. Jest w stałej współpracy z lekarzem rodzinnym, pracownikami socjalnymi, czy położną środowiskową.
Pielęgniarka środowiskowa większość czasu spędza poza placówką służby zdrowia, w której jest zatrudniona. W ciągu dnia odwiedza pacjentów w miejscu ich zamieszkania, aby udzielić im odpowiedniej pomocy medycznej. Stan zdrowia oraz warunki mieszkaniowe chorych znacznie się od siebie różnią. Jedni pacjenci cierpią przewlekle, inni wracają do zdrowia po zabiegach, jeszcze inni spędzają w domu ostatnie chwile życia. Jednak to, co ich łączy, to potrzeba profesjonalnej, niepozbawionej empatii pomocy i wsparcia.
Profesjonalny wizerunek pielęgniarki środowiskowej
Nie bez znaczenia jest także prezencja pielęgniarki środowiskowej. Każdy chory o wiele szybciej zaufa osobie, która wygląda schludnie i profesjonalnie, od razu będzie miał bowiem poczucie, że jest w rękach kompetentnego medyka. Świetnym wyborem dla pielęgniarek środowiskowych są komplety medyczne, w skład których wchodzą spodnie lub spódnica oraz bluza medyczna. To niezwykle komfortowe, wytrzymałe i świetnie dopasowujące się do sylwetki uniformy. Odpowiednio zaprojektowany fason nie tylko znakomicie wygląda, ale także zapewnia pełen komfort noszenia. By dodatkowo nie przytłaczać cierpiących pacjentów zimną bielą, warto skorzystać z kolorowej odzieży medycznej, która jest bardzo twarzowa i znacznie ociepla wizerunek medyka. Pielęgniarka środowiskowa często przeprowadza zabiegi aseptyczne, dlatego tak istotne jest, by – oprócz sterylnych narzędzi, jednorazowych rękawiczek, maseczki – miała na sobie czysty uniform medyczny, który zminimalizuje ryzyko jakiegokolwiek zakażenia. W sezonie jesienno-zimowym pielęgniarka środowiskowa powinna zaopatrzyć się w ciepły polar medyczny, który zapewni jej przyjemny komfort termiczny.Polecane

Bluza medyczna uniwersalna, 3 kieszenie, Uniformix Club, CM126, róż intensywny.

Spodnie medyczne damskie, zwężane nogawki, Uniformix Select, SE121, atramentowy.
