Odzież medyczna kiedyś i dziś
Ludzie związani z medycyną zawsze się wyróżniali, choć nie zawsze znakiem rozpoznawczym medyka był charakterystyczny strój. Zanim zdano sobie sprawę o istnieniu zarazków, nie przykładano większej wagi do ochrony. Jak zmieniła się moda medyczna na przestrzeni wieków?
Jak to było w starożytności?
Greccy, rzymscy czy egipscy medycy darzeni byli niemałym szacunkiem. O tym, że umiejętności medyczne naszych przodków stały na zadziwiająco wysokim poziomie można się przekonać sięgając do źródeł i opisów zabiegów przeprowadzanych przez tamtejszych lekarzy. Ponieważ bardziej zwracano uwagę na funkcjonalność ubrania niż na wygląd czy walory ochronne, stroje starożytnych medyków miały po prostu nie krępować ruchów. Często były poplamione krwią czy wręcz ociekające ropą, gdyż nie znano mechanizmu przenoszenia się zarazków.
Średniowiecze
O średniowiecznych zwyczajach medyków wiemy nieco więcej. Medycyna z tamtego okresu znacznie różniła się od tego, co znamy dziś i była zarezerwowana wyłącznie dla ludzi zamożnych. Reszta społeczeństwa musiała polegać na medycynie ludowej.
Ponieważ odzież nadal miała wyłącznie funkcję reprezentacyjną i funkcjonalną, nie przejmowano się jakimikolwiek zabezpieczeniami. Stroje bogatych medyków były pięknie zdobione, stroje mniej zamożnych były po prostu codziennymi tunikami. Średniowieczni lekarze najczęściej należeli do stanu duchowego i obowiązywał ich strój zakonny.
Obecnie, myśląc o średniowiecznym medyku, najczęściej przychodzi nam do głowy wizerunek człowieka w ciężkim skórzanym stroju z demoniczną ptasią maską. Strój ten wszedł do użytku jednak dopiero w czasie epidemii dżumy w XVII wieku, a obecnie właśnie taki wizerunek medyka utrwalił się we współczesnej popkulturze. Wiadomo jednak, że nie chronił całkowicie przed ryzykiem zakażenia, a jego zadaniem było przede wszystkim odseparowanie się od chorych i zablokowanie odoru zgnilizny i śmierci. W dziobie maski znajdowały się bowiem zioła, które niwelowały smród.
Odkrycie zarazków – przełom nie tylko w leczeniu
Chociaż jeszcze przed czasami Ludwika Pasteura zdawano sobie sprawę z obecności „czegoś, co wywołuje choroby”, prawdziwa mikrobiologia mogła zacząć się rozwijać od połowy XIX wieku, kiedy to L. Pasteur, jako pierwszy wykazał, że drobnoustroje wywołują fermentacje, a później w 1882 Robert Koch odkrył bakterie gruźlicy. Wtedy zaczęto zdawać sobie sprawę z konieczności stosowania odzieży ochronnej, zapobiegającej przenoszeniu się drobnoustrojów chorobotwórczych.
XIX i XX wiek to okres, gdy odzież medyczna była już podobna do tej, jaką znamy dziś – białe kitle i fartuchy z grubego płótna, które wygotowywało się i prasowało w wysokich temperaturach, by odkazić ubranie. Do noszono tego maski, czepki i rękawice ochronne.
A jak to jest dzisiaj?
Obecnie wybór odzieży medycznej jest ogromny – od koszulek, bluzek i fartuchów do noszenia podczas zwykłego dyżuru, aż po specjalne zabezpieczające stroje ochronne, stosowane w trakcie operacji i zabiegów chirurgicznych. Co więcej, czasy gdy odzież medyczna ograniczona była wyłącznie do białego kitla, już dawno minęły, obecnie modne i pożądane są kolorowe ubrania medyczne, których szeroki wybór znajdziecie w sklepie Uniformix.