Odzież medyczna - parametry świadczące o dobrej jakości ubrania

2017-11-16
Odzież medyczna - parametry świadczące o dobrej jakości ubraniaPracownicy branży medycznej, niezależnie od tego, czy są to lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, czy też studenci medycyny, doskonale wiedzą, jak ważna jest wysoka jakość tkaniny, z której wykonano ubranie służbowe. Nie chodzi wyłącznie o jej wygląd i wytrzymałość. Dowiedz się na jakie parametry warto zwracać uwagę podczas zakupów.

Co to znaczy: materiał wysokiej jakości?

Ubrania dla medyków muszą być przede wszystkim odporne na częste cykle prania w wysokich temperaturach. Dlatego przed zakupem koniecznie trzeba zwrócić uwagę na oznaczenia na metce – to one są tablicą informacyjną.


Wytrzymała odzież medyczna dla lekarzy

Zwykłe bluzki czy koszulki dostępne w sklepach nie nadają się jako odzież medyczna dla lekarzy i pielęgniarek, gdyż szyte są według innych standardów i z innych gatunkowo materiałów. Profesjonalna odzież medyczna produkowana jest z miękkich, przewiewnych i dobrze odprowadzających wilgoć tkanin. Musi być wytrzymała na rozciąganie, przetarcia i uszkodzenia. Mocne szwy i dobry materiał to podstawa dobrego stroju.

Z jakich tkanin produkowana jest odzież medyczna?

Najczęściej wykorzystywane tkaniny to 100% bawełna oraz mieszanki bawełny z poliestrem – takie połączenie nadaje odzieży elastyczności, dzięki czemu garderoba nie krępuje ruchów. Niekiedy wprowadzane są również domieszki innych tkanin, nadających odzieży lepszych właściwości.

Bardzo ważną cechą, na którą należy zwracać uwagę podczas zakupu fartuchów dla pielęgniarek czy kompletów medycznych dla lekarzy, jest temperatura prania. W przypadku odzieży używanej w miejscach o dużym prawdopodobieństwie skażenia płynami fizjologicznymi (krew, mocz, ślina itp.), musi być ona odporna na pranie w temperaturze 95°C i prasowanie w temperaturze 150°C, ponieważ tylko takie temperatury umożliwiają skuteczną dezynfekcję.

Certyfikaty i atesty odzieży medycznej

Odzież specjalnego przeznaczenia, a taką właśnie jest odzież medyczna dla lekarzy, pielęgniarek czy fizjoterapeutów powinna być opatrzona odpowiednimi atestami, potwierdzającymi parametry materiału. Takich oznaczeń jest wiele i mogą różnić się w zależności od producenta. Tutaj przedstawimy najważniejsze:

Oeko-Tex® Standard 100 jest znakiem bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych. Produkty, którym przyznano ten znak, są wolne od substancji szkodliwych, w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka.

N ISO 13688:2013 – informuje, że ubranie spełnia ogólne wymagania odzieży ochronnej, tj. wytrzymałość,ergonomia, nieszkodliwość.

ENV 14237:2002 – ten certyfikat jest wymagany dla odzieży stosowanej w jednostkach ochrony zdrowia. Informuje że: materiał jest odporny na działanie potu i tarcie, zapewnia odpowiednią wentylację skóry, nie przepuszcza pary wodnej oraz nie odbarwia się podczas prania w temperaturze 95°C i użyciu środków piorących z dodatkiem nadtlenku wodoru lub chloru.

PN -84/P – 84541 – odzież przeznaczona dla pracowników systemu ochrony zdrowia oraz personelu bloku operacyjnego.

PN -84/P – 84541 – odzież przeznaczona dla pracowników systemu ochrony zdrowia oraz personelu pomocniczego.

PN-EN 13795 - 1 :2006, PN-EN 13795 - 1 :2006, PN-EN 13795 - 2 :2005, PN-EN 13795 – 3, PN-EN 13795 - 3 :2006, PN-EN 13795 - 3 :2007 – odzież medyczna dla bloków operacyjnych, dla personelu, pacjentów i urządzeń medycznych.Odzież w wysokim standardzie = oszczędności

Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się, że specjalistyczna odzież medyczna jest droga, to jednak dzięki wysokim parametrom wytrzymałościowym, posłuży znacznie dłużej niż tani komplet za kilkadziesiąt złotych, a co za tym idzie nie trzeba będzie dokupywać nowych ubrań co kilka miesięcy. W sklepie internetowym Uniformix przygotowaliśmy szeroki wybór koszulek, bluz, spodni, polarów, fartuchów i kompletów odzieży dla medyków.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017

Polecane

spódnica medyczna Uniformix, UN122, turkusowa.

spódnica medyczna Uniformix, UN122, turkusowa.

67,00 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką40,00 zł brutto800 pkt.
pixel