Opiekun osoby starszej – zawód przyszłość

2022-02-03
Opiekun osoby starszej – zawód przyszłość

Społeczeństwa się starzeją i żyją coraz dłużej. Postęp cywilizacyjny sprawił, że średnia  naszego życia znacznie się wydłuża. Badacze z londyńskiego Imperial College przewidują, że  do 2030 roku mieszkańcy niektórych krajów rozwiniętych będą przeciętnie dożywać nawet 90  lat. To bez wątpienia optymistyczne prognozy, seniorzy będą bowiem mogli się cieszyć o  wiele dłuższą jesienią życia. Taka sytuacja demograficzna sprawiła, że opieka nad osobami starszymi staje się coraz  bardziej popularnym zajęciem. Wykwalifikowani opiekunowie seniorów nie mają  najmniejszego problemu ze znalezieniem pracy, zarówno w kraju jak i zagranicą. Warto  jednak mieć świadomość, że ta profesja wymagająca autentycznego powołania i oddania wcale nie jest łatwym kawałkiem chleba. 

 

Kim jest wykwalifikowany opiekun seniora? 

To osoba, która zajmuje się codzienną pielęgnacją oraz doglądaniem osób starszych,  pomaganiem im w codziennych czynnościach, a także spędzaniem z nimi czasu, aby nie byli  skazani na samotność. Dokładny zakres obowiązków opiekuna zależy od stopnia sprawności  seniora i jego wymagań. Opiekunem osób starszych może zostać praktycznie każdy, kto widzi  się w takiej roli. Jednak w przypadku, gdy podopieczny jest obłożnie chory i wymaga  specjalistycznej pielęgnacji, opiekun powinien posiadać ukończone odpowiednie kursy i  szkolenia z zakresu opieki medycznej.

Obowiązki opiekuna osób starszych 

Zakres obowiązków ustalany jest zawsze indywidualnie z seniorem lub jego najbliższymi i  zależy od sprawności oraz stanu zdrowia podopiecznego. Zazwyczaj praca opiekuna polega  na: 

  •  pomocy w podstawowych czynnościach związanych z codzienną toaletą i higieną ∙ zapewnieniu miłego towarzystwa oraz wsparcia emocjonalnego 
  •  pomocy w poruszaniu się i przemieszczaniu, zarówno w domu, jak i poza nim
  •  pomocy w wykonywaniu rozmaitych prac domowych – sprzątanie, prasowanie,  pranie, gotowanie 
  •  doglądaniu seniora, zwłaszcza jeśli cierpi na oznaki demencji starczej
  •  dbaniu o regularne przyjmowanie leków, ewentualnie podstawowe monitorowanie  stanu zdrowia, na przykład poprzez pomiary ciśnienia czy poziomu glukozy we  krwi
  •  pomocy w opiece nad zwierzęciem domowym, jeśli senior je posiada Opiekun medyczny osób starszych zwykle zajmuje się seniorami chorymi, często przykutymi  do łóżka, którzy dodatkowo wymagają bardziej specjalistycznej pielęgnacji i podstawowych zabiegów medycznych – np. zmiana opatrunków, pielęgnacja przeciwodleżynowa, zmiana  cewnika itp.  

 

Praca wymagająca powołania 

Praca opiekuna osób starszych zasadniczo nie wymaga specjalnego wykształcenia, ani  szczególnie wysokich kwalifikacji. Nie oznacza to jednak, że każdy nadaje się do  wykonywania tego zajęcia. Wprost przeciwnie – opieka nad seniorem to o wiele więcej niż  pomoc w codziennych czynnościach. To również wsparcie emocjonalne, które ma ogromny  wpływ na komfort psychiczny człowieka w podeszłym wieku zmagającego się z chorobą,  samotnością oraz utratą samodzielności. Opiekun często staje się głównym, jak nie jedynym  towarzyszem w codziennym życiu osoby starszej, to w dużej mierze od niego zależy nastrój i  samopoczucie seniora. 

Poszanowanie ludzkiej godności  

Szczególnie istotne w tej profesji jest poszanowanie godności swojego podopiecznego.  Starość często odbiera siłę, zdrowie, a niekiedy podstawowe umiejętności. Człowiek, który  przed laty tryskał energią i wigorem, dziś jest zupełnie uzależniony od innych, co często  powoduje poczucie wstydu, a nawet upokorzenia. Opiekun musi wtedy wykazać się  wrażliwością i poszanowaniem jego prywatności, by w żadnej, nawet krępującej sytuacji,  senior nie czuł się znieważony czy dotknięty. 

Powrót chęci do życia  

Codzienność osób starszych nie jest usłana różami. Liczne dolegliwości związane z  chorobami, ograniczenia fizyczne, szwankująca pamięć, kiepska koncentracja, a także brak  towarzystwa potrafią odebrać chęć życia. Tutaj rola opiekuna może być naprawdę zbawienna.  Cierpliwy, ciepły, życzliwy towarzysz, który nie tylko pomaga w kąpieli czy karmieniu, ale  również rozmawia, pociesza i żartuje jest w stanie zupełnie odmienić samopoczucie starszej  osoby wyzwalając z niej radość, motywację oraz zapewniając poczucie bezpieczeństwa i  spokoju. 

 

Profesjonalny wizerunek opiekuna seniorów  

W opiece nad osobami starszymi duże znaczenie ma także odpowiedni wygląd i strój. Warto  decydować się na ubrania, które wyglądają schludnie i estetycznie. Doskonałym wyborem są  nowoczesne uniformy medyczne. Aby jednak senior nie czuł się jak w placówce służby  zdrowia, opiekun może postawić na kolorowe tkaniny, które świetnie oddziałują na  samopoczucie podopiecznych. Ubranie medyczne zapewni nieskrępowaną wygodę w  wykonywaniu wszystkich obowiązków, a także pozwoli zachować wysokie standardy  higieniczne, które są szczególnie ważne w przypadku osób w podeszłym wieku. Opieka nad  seniorem wiąże się często z nie lada wysiłkiem – pomoc w poruszaniu się, podnoszenie,  podtrzymywanie podopiecznego, a także obowiązki związane ze sprzątaniem i dbaniem o dom to zajęcia wymagające siły i ruchu. Strój medyczny wysokiej jakości świetnie się  prezentuje nawet po wielu godzinach pracy. Opiekun będzie więc zawsze wyglądał czysto i  nienagannie. Każdy opiekun z łatwością znajdzie odpowiednie ubranie medyczne  dopasowane do własnych preferencji, gustu, a także codziennych zadań. Spodnie i bluza medyczna świetnie sprawdzą się w przypadku opieki nad osobą obłożnie chorą, która  wymaga przeprowadzenia drobnych zabiegów i pielęgnacji wymagającej maksymalnej  sterylności. To strój, który z powodzeniem noszą lekarze i pielęgniarki pracujący w  szpitalach, tym bardziej dobrze sprawdzi się w pielęgnacji przewlekle chorego seniora. W  przypadku opieki na osobami starszymi, które są jeszcze aktywne, panie często wybierają żakiet medyczny, pod który mogą ubrać koszulkę z krótkim lub długim rękawem. Panowie  pełniący zawód opiekuna seniorów z pewnością powinni zaopatrzyć się w t-shirty i koszulki  medyczne, są bowiem niezawodnie trwałe, wygodne i dobrze się prezentują.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

Bluza medyczna damska Med Couture Performance Touch,  7459-NAVY

Bluza medyczna damska Med Couture Performance Touch, 7459-NAVY

Cena regularna: 159,00 zł brutto111,00 zł brutto2220 pkt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 127,00 zł
Bluza medyczna damska, Uniformix FLEX ZONE FZ2053, chabrowy.

Bluza medyczna damska, Uniformix FLEX ZONE FZ2053, chabrowy.

Cena regularna: 119,00 zł brutto83,00 zł brutto1660 pkt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 83,00 zł
Spodnie medyczne damskie, Uniformix FLEX ZONE FZ2049, chabrowy.

Spodnie medyczne damskie, Uniformix FLEX ZONE FZ2049, chabrowy.

Cena regularna: 119,00 zł brutto83,00 zł brutto830 pkt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 83,00 zł
pixel