Praktyki studenckie – jak skompletować odpowiednią odzież medyczną?

2020-08-21
Praktyki studenckie – jak skompletować odpowiednią odzież medyczną?Praktyki, zarówno na kierunkach lekarskich, jak i pielęgniarskich, są dla studentów pierwszym kontaktem z prawdziwą medycyną: codziennym obchodem, zabiegami, specyficznym rytmem, według którego żyje każdy oddział. To jednak nie tylko ekscytujący, ale także mocno stresujący czas, pełen wielu wątpliwości. Jak się zachować? Czy pacjenci nie będą mieli nic przeciwko, że zajmuje się nimi ktoś bez doświadczenia? I wreszcie – jak się ubrać na praktyki w szpitalu? Na większość z takich dylematów odpowiedzą pierwsze dni pracy na oddziale. W skompletowaniu stroju pomoże Ci nasz artykuł!



Odzież medyczna na praktyki


Czego dowiesz się z tego wpisu?

Jakie ubrania medyczne wybrać na praktyki w szpitalu?Jakie obuwie medyczne jest najwygodniejsze?Na co zwrócić uwagę, wybierając odzież medyczną?

W skrócie

Wszystkich studentów medycyny i pielęgniarstwa, którzy odbywają praktyki w szpitalach i przychodniach, obowiązuje odpowiedni strój medyczny. Jego rodzaj niekiedy określa regulamin uczelni. Najczęściej studenci wybierają jednak zestaw bluza medyczna + spodnie, który zapewnia wysoką wygodę noszenia i pełną swobodę ruchów. 

Strój na praktyki w szpitalu – dostosowany do regulaminu uczelni

Studenci medycyny po pierwszym roku studiów, w okresie wakacyjnym, na dowolnym oddziale odbywają praktyki z opieki pielęgniarskiej. To pierwsze zderzenie z prawdziwą pracą w szpitalu. W kolejnych latach muszą zaliczyć jeszcze miesięczne wakacyjne praktyki na pogotowiu i w przychodni, na oddziale internistycznym, na intensywnej terapii i pediatrii oraz na ginekologii i chirurgii. Studenci pielęgniarstwa (a właściwie studentki, bo pielęgniarstwo to wciąż zawód zdominowany przez kobiety) mają o wiele więcej okazji do zaznajomienia się z tym, jak wygląda praca w szpitalu – niemal połowa programu kształcenia to zajęcia praktyczne, odbywające się na różnych szpitalnych oddziałach, nie tylko w okresie wakacyjnym, ale też w czasie roku akademickiego.

Jak się ubrać na praktykę w szpitalu?

Podczas praktyk studenci, zarówno kierunku lekarskiego, jak i pielęgniarskiego, zobowiązani są do noszenia odpowiedniego stroju. Jego rodzaj określa zazwyczaj wewnętrzny regulamin uczelni. W niektórych uniwersytetach czy akademiach opiekunowie praktyk składają zbiorowe zamówienie na komplety odzieży medycznej, identyczne dla wszystkich studentów danego roku czy grupy. Takie jednakowe uniformy mają ułatwiać ich identyfikację na szpitalnych korytarzach. W późniejszych latach, po ukończeniu pierwszego lub drugiego roku studiów, studenci
najczęściej już na własną rękę kompletują strój na praktyki.

Nie tylko fartuch!

Czasy, w których wybór stroju do pracy w szpitalu ograniczał się do krótszego lub dłuższego fartucha, już na szczęście minęły. Obecnie każdy pracownik służby zdrowia, również ten dopiero uczący się medycznego fachu, może skompletować swój służbowy uniform z wielu rodzajów odzieży. Fasony, kolory, wzory, ozdobniki – możliwości są niemal nieograniczone.



Bluza i spodnie na praktyki studenckie


Najpopularniejszy zestaw: bluza medyczna + spodnie

W ostatnich latach zdecydowanie najczęściej wybieranym przez lekarzy i pielęgniarki rodzajem odzieży medycznej jest zestaw bluza + spodnie. Kiedy przymierzysz taki komplet, szybko się przekonasz, z czego wynika jego popularność – jest superwygodny! Obie części tego uniformu zapewniają maksymalną swobodę ruchów i świetnie układają się na sylwetce.Damskie bluzy medyczne są delikatnie taliowane, dzięki czemu subtelnie podkreślają atuty kobiecej figury i zazwyczaj urozmaicone niewielkimi, ozdobnymi akcentami, na przykład lamówką w kontrastowym kolorze czy efektownym dekoltem.

Męskie uniformy medyczne


Męskie modele
 wyróżniają się luźniejszym fasonem. Występują w dwóch typach. Pierwszy, wkładany przez głowę, ma bardziej „sportowy” i swobodniejszy charakter, drugi – elegancki sznyt, którego przejawem jest klasyczny kołnierzyk oraz zapięcie na guziki, zapożyczone z męskiej koszuli.Bluzy medyczne dostępne są w wielu różnych kolorach: od tradycyjnej bieli, przez szarości i granaty, aż po tak niebanalne barwy, jak malinowy róż, morska zieleń czy głęboki fiolet. Podobną różnorodność kolorów znajdziesz wśród spodni medycznych. Jeśli Twoja uczelnia (albo szpital, do którego udajesz się na praktyki) nie określa kolorystyki odzieży, jaką powinni nosić studenci, możesz korzystać z całej tej palety barw. Najlepiej wybierz kolor, w którym czujesz się najbardziej swobodnie – pewność siebie z pewnością Ci się przyda!

Na co zwrócić uwagę, wybierając odzież medyczną na praktyki w szpitalu?

Na wygodę noszenia odzieży medycznej wpływają przede wszystkim dwa czynniki: jej krój oraz materiał, z którego została wykonana. Fason powinien być złotym środkiem między luzem a dopasowaniem – tak skrojone ubrania zapewniają maksymalną swobodę ruchów, która przekłada się na komfort. Zbyt obcisły mundurek może ograniczać mobilność. Zbyt luźny natomiast – zsuwać się i przekręcać. Przymierzając ubrania medyczne, wykonaj więc kilka nieoczywistych ruchów: schyl się, kucnij czy podnieś ręce. Jeśli w czasie tej małej gimnastyki odzież dobrze współpracuje z ciałem, fason i rozmiar (!) są odpowiednio dobrane.Wybierając strój na praktyki w szpitalu, zwróć też uwagę na skład materiałowy. Choć na co dzień najczęściej stawiamy na ubrania wykonane z bawełny, ceniąc je za miękkość i przewiewność, w przypadku odzieży medycznej lepiej sprawdzają się mieszanki włókien naturalnych i syntetycznych. Wykonane z nich bluzy, spodnie czy żakiety są jednocześnie przyjemne w dotyku, elastyczne i niezwykle wytrzymałe, co przekłada się nie tylko na wygodę noszenia, ale też dłuższą żywotność odzieży.



Obuwie medyczne na pierwsze praktyki


Jakie wybrać obuwie na praktyki w szpitalu?

Obowiązkowym elementem stroju na praktyki w szpitalu są też oczywiście buty. Studenci, zarówno kierunku lekarskiego, jak i pielęgniarskiego, najczęściej wybierają tzw. „clogi”, czyli piankowe półbuty z zabudowaną cholewką, odsłoniętą piętą i paskiem z tyłu zapobiegającym ich zsuwaniu się ze stóp. Największą zaletą obuwia medycznego tego typu jest lekkość i przewiewność. Wybierając konkretny model, zwróć uwagę na to, czy jego podeszwa ma właściwości antypoślizgowe. To ważne, bo wpływa nie tylko na komfort noszenia, ale też na bezpieczeństwo.

Odzież medyczna – strój, który dodaje skrzydeł

Odpowiadając o pierwszych praktykach w szpitalu, studenci często podkreślają, jak wielkie znaczenie ma odpowiedni strój. „Służbowy” uniform zmienia naprawdę wiele. Sprawia, że ten, kto go nosi, staje się częścią personelu – nawet jeśli znajduje się dopiero na początku swojej drogi po oficjalny medyczny tytuł – i od razu zyskuje w oczach pacjentów i ich rodzin. Przekłada się to na większą pewność siebie i dodaje otuchy, a wielu studentów utwierdza w tym, że obrali właściwą zawodową ścieżkę.Ruszając na pierwsze praktyki, uzbrój się więc w uśmiech, pozytywne nastawienie, dużą dozę cierpliwości i pokory oraz w… odpowiedni strój! Odzież medyczną najlepszych marek, która będzie Ci wiernie służyć podczas wypełniania pierwszych zawodowych obowiązków, znajdziesz na uniformix.pl    
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixel