Rękawice jednorazowe – najważniejsza ochrona w medycynie

2017-11-22
Rękawice jednorazowe – najważniejsza ochrona w medycynie

akie są rodzaje rękawiczek jednorazowych?

Istnieje kilka podstawowych typów rękawic ochronnych, wykorzystywanych w środowisku medycznym. Używane są do różnego rodzaju zadań i różnią się od siebie nie tylko materiałem, z którego zostały wykonane, ale też stopniem ochrony, wytrzymałością i oczywiście ceną. Oto podstawowe typy jednorazowych rękawiczek ochronnych, jakie znajdziesz w medycznych sklepach.

 

Tanie rękawiczki foliowe

Najtańsze i najprostsze są rękawice foliowe. Zapewniają podstawowy stopień ochrony i komfort fizyczny i psychiczny pacjenta i pielęgniarki lub lekarza. Wykorzystywane są przede wszystkim podczas zabiegów higienicznych, gdyż są tanie i chronią przed zwykłymi zabrudzeniami np. moczem i kałem.

Rękawice lateksowe dla placówek medycznych

Najpopularniejsze są rękawice lateksowe niesterylne. Jest to standardowe wyposażenie wszystkich placówek medycznych. Zapewniają dobrą ochronę przed krwią oraz znajdującymi się w niej patogenami. Są tanie i wytrzymałe. Ponieważ nie są sterylne, zapewniają przede wszystkim ochronę dla medyka. Rękawice lateksowe dostępne są w wersjach pudrowanej oraz niepudrowanej. Materiał ten ma jednak sporą wadę: może wywoływać alergie i podrażnienia skóry.

Rękawice chirurgiczne

Rękawice lateksowe sterylne to wariant rękawiczek medycznych, wykorzystywanych podczas zabiegów chirurgicznych, operacji, a także niektórych zabiegów np. cewnikowania. Charakteryzują się większą wytrzymałością (grubsza guma) i pakowane są sterylnie, każda para oddzielnie. Zapewniają ochronę zarówno medykowi, jak i pacjentowi.

Osobom cierpiącym na alergie polecane są rękawice winylowe, które chociaż są mniej elastyczne i mniej trwałe od lateksowych, zapewniają również bardzo dobry stopień ochrony, a nie zawierają alergizującego talku i lateksu. Ze względu na niską cenę rękawice te są często stosowane w szpitalach, przychodniach i wielu innych miejscach.

Sklep z jednorazowymi rękawicami ochronnymi

Wymagającym osobom, które poszukują najlepszego stopnia ochrony osobistej polecamy rękawice nitrylowe. Dostępne są w różnych wersjach (czasami również z dodatkami pielęgnującymi dłonie), w różnych kolorach i rozmiarach. Są mocne, rozciągliwe i gwarantują wysoki komfort użytkowania, ich dodatkową zaletą jest duża odporność na zakłucia i rozcięcia. Ze względu na stosunkowo wysoką cenę tych rękawic rzadko bywają standardowym wyposażeniem w placówkach medycznych i często (choć nie zawsze) pracownicy muszą sami się w nie zaopatrywać. Niemniej jednak warto wydać kilka złotych więcej w zamian za gwarancję bezpieczeństwa, dobrej ochrony i braku odczynów alergicznych.Oprócz wyżej wymienionych modeli w sprzedaży są również rękawiczki wykonywane z innych materiałów np. z gumy, ale nie są powszechnie używane w medycynie. Warto natomiast wspomnieć o dodatkowej ochronie rąk, niezbędnej przy niektórych zabiegach. Zarękawniki ochronne z włókniny stanowią bardzo dobre uzupełnienie rękawiczek i ubioru odzieży medycznej. Przy zabiegach medycznych istnieje prawdopodobieństwo pobrudzenia np. krwią odsłoniętej przestrzeni między nadgarstkiem a rękawem; zarękawniki minimalizują to ryzyko. W jednym opakowaniu znajduje się 100 sztuk.

Akcesoria dla szpitali

Na ochronie osobistej w ramach medycznych artykułów jednorazowego użytku nie warto oszczędzać. W sklepach internetowych z odzieżą medyczną i akcesoriami do szpitala dostępnych jest tyle różnorodnych modeli rękawiczek, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie i nie ma potrzeby wielorazowego używania rękawiczek jednorazowych (co niestety nadal się zdarza).

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017
pixel