Rośliny w miejscu pracy i ich znaczenie dla samopoczucia

2017-11-22
Rośliny w miejscu pracy i ich znaczenie dla samopoczucia

Dlaczego rośliny działają na samopoczucie?

Żyjemy w betonowych blokach; w miastach zbudowanych z asfaltu, stali, szkła i betonu, gdzie niewiele jest miejsca na przyrodę. W parkach nie wolno chodzić po trawnikach, a trawa jest koszona nim zdąży na dobre urosnąć. To wszystko sprawia, że mamy coraz mniejszy kontakt z naturą. Jeden kwiatek w oknie, choć wydaje się to niewiele, może naprawdę poprawić samopoczucie.





Ludzie mają naturalną potrzebę obcowania z przyrodą. Tak jesteśmy stworzeni, że stanowimy część ekosystemu, a ponieważ coraz mniej przyrody otacza nas, to my musimy otaczać się przyrodą. Kwiaty doniczkowe mają pozytywny wpływ na zdrowie – ta teza została wielokrotnie udowodniona i można ją bardzo łatwo sprawdzić empirycznie.

Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia

Kwiaty doniczkowe dostarczają tlenu. Nie są to oczywiście ogromne ilości, i lasu deszczowego nie zastąpią, jednak kilka kwiatów pod oknem może znacząco podnieść jakość powietrza wewnątrz obiektu, zwłaszcza takiego, w którym nie ma dobrej wentylacji. Rośliny działają jak naturalny filtr, pozbywający się nadmiaru dwutlenku węgla i dostarczający w zamian tlen. Niektóre odmiany neutralizują również przykre zapachy np. dymu papierosowego.

Rośliny podnoszą wilgotność w pomieszczeniu, dzięki czemu powietrze, którym oddychamy nie podrażnia błony śluzowej dróg oddechowych. Nawilżona błona śluzowa nosa i gardła to pierwsza linia obrony przed wirusami, bakteriami oraz zanieczyszczeniami, które mogą przedostawać się do dróg oddechowych. Stawiając kilka kwiatków w mieszkaniu lub w miejscu pracy, pośrednio przyczyniasz się do poprawy własnej odporności.

Pozytywny wpływ roślin na zdrowie człowieka

Niektóre gatunki roślin doniczkowych np. jaśmin lekarski, drzewko pomarańczowe, pelargonie czy gardenia zawierają olejki eteryczne, które mają korzystny wpływ na ludzki organizm. Jest to forma naturalnej aromaterapii leczniczej. Olejki takie mają działanie kojące, uspokajające, oczyszczające drogi oddechowe, albo pobudzające. 



Rośliny doniczkowe w pracy

Szpitale czy placówki medyczne z definicji nie są zbyt urokliwymi miejscami. Przebywają tam ludzie chorzy, a ogólna czystość i sterylność sal potrafi być przytłaczająca. Dlatego w każdym pomieszczeniu powinien znajdować się choćby jeden mały kwiatek, który będzie urozmaicał wystrój pomieszczenia i pozytywnie wpłynie na samopoczucie Twoje, jako pracownika oraz Twoich pacjentów.

Rośliny, które mają negatywny pływ na zdrowie

Jednocześnie warto mieć na uwadze, że nie wszystkie rośliny nadają się do hodowania wewnątrz. Rośliny balkonowe i gatunki takie jak: difenbachia, filodendron, oleander pospolity, kalia, wilczomlecz piękny, kliwia pomarańczowa i wiele innych są gatunkami trującymi, wydzielającymi olejki, negatywnie wpływające na zdrowie. Rośliny te wyglądają naprawdę pięknie i mają ogromne walory estetyczne, ale niestety nie nadają się do uprawy w pomieszczeniach, a już na pewno nie tam, gdzie przebywa się przez długi czas np. sypialnia, sala szpitalna, pokój socjalny itp. Zanim przyniesiesz do pracy kwiatek i postawisz go na oknie, dowiedz się, czy faktycznie może być bezpiecznie hodowany wewnątrz lokalu. W przeciwnym razie, zamiast korzyści, narazisz siebie i inne osoby na negatywne efekty. W innych przypadkach jednak – postawienie pod oknem jednego lub nawet kilku zielonych i kolorowych kwiatów doniczkowych, jest jak najbardziej wskazane i polecane.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017
pixel