Stop monotonii! Fantazyjne czepki medyczne

2021-08-20
Stop monotonii! Fantazyjne czepki medyczne

Na salach operacyjnych, w pokojach zabiegowych oraz w sytuacjach, które wymagają szczególnej sterylności personel medyczny zobowiązany jest do noszenie na głowie specjalnych czepków. Dzięki nim lekarze i pielęgniarki ograniczają ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów, a także zabezpieczają pole operacyjne przed kroplami potu lub włosami, które mogłyby spaść z głowy podczas zabiegu. Czepki medyczne stanowią zatem istotnyelement bezpieczeństwa, służący zachowaniu sterylnych, w pełni higienicznych warunków leczenia.

 

 

Przede wszystkim komfort użytkowaniaKażdy element profesjonalnej odzieży medycznej ma swoje uzasadnione zastosowanie i służy ochronie zdrowia zarówno pacjenta jak i lekarzy. Czepki medyczne najczęściej spotykane są wśród chirurgów, którzy na co dzień zajmują się przede wszystkim operowaniem pacjentów. Długie godziny spędzone na sali operacyjnej to nie lada wysiłek, nie tylko psychiczny, ale także fizyczny. Dlatego tak ważne jest, by lekarz miał na sobie maksymalnie komfortową odzież medyczną. Wszelka niewygoda, brak swobody ruchu czy nieprzyjazne dla ciała tkaniny są wykluczone, znacznie utrudniają bowiem koncentrację i pracę. Profesjonalny czepek medyczny powinien być wykonany ze 100% miękkiej bawełny wysokiej jakości. Tylko wtedy będzie odpowiednio oddychał, absorbował pot i zapobiegał przegrzaniu głowy.

Stop monotoniiPodstawowa, klasyczna wersja czepków medycznych występuje w kolorze białym lub zieleni chirurgicznej. Jednak lekarze i pielęgniarki już dawno zaczęli sięgać po inne, bardziej oryginalne kolory lub fantazyjne wzory. Dla niektórych medyków wielobarwne czepki stały się ich wizualną wizytówką. Wraz z galopującym rozwojem medycyny rozwijają się również trendy w designie odzieży medycznej. Nowoczesność przełamuje monotonię i stereotypowy wygląd lekarza w białym fartuchu. Na oddziały szpitalne, do gabinetów, a nawet – w dyskretnej wersji – na sale operacyjne wkracza kolor!

Wizualna wizytówka lekarzaPracownicy szpitali świadomie wybierają kolorowe uniformy, dopasowując je do swoich preferencji, gustu i sylwetki. Profesjonalna, nowoczesna odzież medyczna nie tylko zapewnia bezpieczeństwo w placówkach służby zdrowia, ale także wnosi do nich walory estetyczne, które są nie bez znaczenia zarówno dla medyków, jak i dla pacjentów. Modne fasony,nietuzinkowe kolory i oryginalne wzory tkanin ocieplają i urozmaicają wizerunek personelu medycznego. Czepki medyczne występują w najróżniejszych kolorach i wzorach. Stanowią one zdecydowanie najbardziej fantazyjny element odzieży medycznej. Choć chirurdzy na sali operacyjnej zobligowani są do noszenia odzieży ochronnej w kolorze zieleni, to jednak w wyborze barwy czepka medycznego zupełnie nie muszą się ograniczać. Wszystko zależy od ich gustu i wyobraźni.

Kolor sprzyja zdrowiu 

Nic tak nie łagodzi szpitalnej atmosfery jak kolory! I wcale nie dotyczy to tylko najmłodszych pacjentów. Osoby dorosłe przebywające w szpitalu również przeżywają stres związany zdiagnostyką, inwazyjnymi metodami leczenia, czy samym faktem długiego pobytu z dala od domu. Zimne, monotonne, pozbawione ciepłych barw środowisko szpitalne tylko wzmaga napięcie pacjenta.

Na szczęście wśród osób zarządzających służbą zdrowia, a także wśród lekarzy i pielęgniarek, powoli zwiększa się świadomość znaczenia koloru w szeroko rozumianym procesie leczenia.Starannie i fachowo zaprojektowana kolorystyka szpitalnych przestrzeni oraz elementów wyposażenia szpitala może sprzyjać wyciszeniu i uspokojeniu pacjentów, a także znacznie polepszyć ich samopoczucie psychiczne. Również kolorowe elementy uniformów medycznych wpływają pozytywnie na psychikę chorego. W budowaniu pozytywnej relacji z pacjentem nie można pominąć czynników takich jak uśmiech, życzliwość, a nawet poczucie humoru. Pomagają one bowiem rozluźnić napiętą atmosferę i zmniejszyć poziom stresu uchorego. Podobnie działają kolorowe akcenty w ubiorze lekarza, które sprawiają, że kontakt z pacjentem staje się swobodniejszy i łatwiejszy, nie jest bowiem okupiony nadmierną powagą.

Kolorowe czepki medyczne spotykane na salach operacyjnych, stanowią mały, ale ważny akcent, który pomaga nieco rozproszyć uwagę pacjenta i go rozluźnić. Chirurdzy często posiadają w swojej medycznej garderobie bogate kolekcje rozmaitych czepków, czyniąc z nich nierzadko swój znak rozpoznawczy, wywołujący uśmiech na twarzy wystraszonego pacjenta.

Polecane

pixel