Zrównoważona moda w służbie zdrowia – jak wybierać ekologiczne uniformy medyczne?

2023-08-25
Zrównoważona moda w służbie zdrowia – jak wybierać ekologiczne uniformy medyczne?

 

Czasem małe decyzje mają wielkie znaczenie! Kupując odzież wytwarzaną w zrównoważony sposób, ograniczamy nasz negatywny wpływ na środowisko. Nie dotyczy to jedynie ubrań noszonych na co dzień, ale i tych do pracy. Na zrównoważoną produkcję stawiają między innymi cenieni producenci scrubsów, tacy jak Landau czy Barco. W dzisiejszym artykule przedstawiamy ekologiczną odzież medyczną i wykorzystywane w niej technologie.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jakie marki oferują ekologiczną odzież medyczną?
  • Który producent odzieży medycznej wykorzystał ponad 40 mln butelek?
  • Dlaczego warto wybrać odzież wyprodukowaną z użyciem technologii CiCLO®?

 

Biodegradowalna odzież medyczna Landau Forward

Współcześnie około 60% produkowanej na świecie odzieży, również tej medycznej, powstaje z włókien syntetycznych. Poliester, poliamid i inne tkaniny mają wiele zalet – są wytrzymałe, trwałe i łatwe w pielęgnacji. Niestety są wykonane z plastiku, a to oznacza, że najczęściej nie podlegają biodegradacji. Problem ten rozwiązuje technologia CiCLO®, którą wykorzystano między innymi podczas produkcji ekologicznej odzieży medycznej Landau Forward. Jej zastosowanie sprawia, że po wyrzuceniu syntetyczne tkaniny zachowują się podobnie jak naturalne, więc ulegają biodegradacji, a nie zalegają na wysypiskach przez setki lat.

Zastosowanie dodatku CiClO® podczas produkcji poliestru i poliamidu sprawia, że w strukturze plastiku powstaje ogromna liczba biodegradowalnych punktów. Dzięki nim występujące w przyrodzie mikroby mogą rozkładać syntetyczne włókna, podobnie jak ma to miejsce w przypadku naturalnej wełny. Dotyczy to również szkodliwych mikrowłókien plastiku, które odrywają się od ubrań w trakcie produkcji, noszenia i prania, a następnie dostają się do oceanów, a nawet źródeł wody pitnej. Co ważne, technologia CiCLO® nie obniża trwałości ubrań. Składnik jest aktywowany dopiero w warunkach naturalnej biodegradacji, gdy ubrania mają dłuższy kontakt z glebą, wodą morską czy ściekami.

 

 

Ekologiczna odzież medyczna Barco

Ważnym producentem ekologicznej odzieży medycznej jest również amerykańska marka Barco, której ubrania znane są między innymi z popularnego serialu Chirurdzy. W 2021 roku firma chwaliła się, że w ciągu 5 lat udało się jej przetworzyć ponad 40 milionów plastikowych butelek! Do produkcji każdej bluzy i spodni z linii Barco One wykorzystuje się od 5 do 7 sztuk, więc teraz liczby muszą być znacznie większe! Oprócz tego, że śmieci znikają z wysypisk i plaż, proces produkcyjny z ich wykorzystaniem wymaga mniej wody i wiąże się z niższą emisję dwutlenku węgla. Zebrane butelki są czyszczone, rozdrabniane na granulki, a następnie dodawane do nici, z której przędzony jest poliester. Co ważne, domieszka pochodzących z recyklingu włókien nie wpływa w żadnym stopniu na jakość tkaniny ani to, jaka jest w dotyku.

Barco nie ustaje w poszukiwaniach rozwiązań korzystnych dla środowiska. Ostatnio firma wypuściła na rynek linię ekologicznej odzieży medycznej Grey's Anatomy Evolve. Oprócz tego, że do jej produkcji zastosowano pochodzący z recyklingu poliester, to duża część włókien została wzbogacona o opisany wcześniej składnik CiCLO®, który przyspiesza biodegradację materiału po wyrzuceniu.

 

 

Ekologiczna odzież medyczna na unifromix.pl

Sklep uniformix.pl oferuje szeroki wybór ubrań dla pracowników szeroko pojętej ochrony zdrowia, więc nie mogło w nim zabraknąć ekologicznej odzieży medycznej. Scrubsy Barco One powstają z materiału o wysokiej zawartości recyclingowego poliestru. Klasyczna damska bluza medyczna z dekoltem w serek dzięki zaszewkom modelującym pięknie dopasowuje się do sylwetki. Spodnie Barco One mają modny i wygodny fason joggerów, który świetnie sprawdzi się nawet na wyjątkowo aktywnym dyżurze. Z kolei linia Landau Froward obejmuje zarówno odzież medyczną damską, jak i męską. Bluzy wyróżniają się minimalistycznymi krojami, a funkcjonalne spodnie o fasonie joggerów zapewniają maksymalną swobodę ruchów. Ubrania są dostępne w trzech klasycznych kolorach – granatowym, bordowym i czarnym.

Szukasz ekologicznej odzieży medycznej, która powstała z poszanowaniem środowiska? Koniecznie odwiedź uniformix.pl

 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

Spodnie medyczne damskie Landau Forward LB401-NVY

Spodnie medyczne damskie Landau Forward LB401-NVY

Cena regularna: 199,00 zł brutto100,00 zł brutto2000 pkt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 119,00 zł
Bluza medyczna męska Landau Forward, LT110 BLK

Bluza medyczna męska Landau Forward, LT110 BLK

Cena regularna: 186,00 zł brutto93,00 zł brutto1860 pkt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 112,00 zł
Spodnie medyczne męskie Landau Forward, LB409 BLK

Spodnie medyczne męskie Landau Forward, LB409 BLK

Cena regularna: 229,00 zł brutto115,00 zł brutto2300 pkt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 137,00 zł
pixel