Ciśnieniomierze - rodzaje i zasady zakupu

2020-01-01
Ciśnieniomierze - rodzaje i zasady zakupu

Rodzaje ciśnieniomierzy

Ten artykuł warto zacząć od ciekawostki: jeszcze gdzieniegdzie można znaleźć ciśnieniomierze rtęciowe, w których wynik pokazywany jest przy pomocy pionowego słupka rtęci. I choć obecnie jest to raczej zabytek, nadal można znaleźć zwolenników tego rodzaju akcesoriów. Są dokładne (błąd pomiaru wynosi ±2 mmHg, czyli poniżej wartości wymaganej przez międzynarodowe standardy), jednak ich największą wadą jest nieporęczność. Ciśnieniomierze rtęciowe zostały już wycofane z użytku w USA, Europie i Skandynawii. Nie można ich kupić w sklepie, choć wciąż zdarza się je spotykać w gabinetach lekarskich.

Źródło zdjęcia: http://bit.ly/2xDT28K

W placówkach medycznych najpopularniejsze są ciśnieniomierze mechaniczne, nazywane naramiennymi, mankietowymi, zegarowymi, sprężynowymi itp. – pod wszystkimi tymi nazwami, kryje się ta sama zasada działania. Ciśnienie napompowanego mankietu pokazywane jest na wskazówce zegara (manometru), a osoba mierząca ciśnienie odsłuchuje w stetoskopie moment, kiedy pojawi się charakterystyczny dźwięk. Łącząc te dwa elementy można bardzo dokładnie zmierzyć ciśnienie skurczowe i rozkurczowe krwi.

Stetoskopy do ciśnieniomierza

Ten rodzaj ciśnieniomierza wybierany jest przede wszystkim przez medyków i rzadko spotyka się go np. w domach, gdyż wymaga posiadania pewnych umiejętności, dwóch wolnych rąk (mierzenie samemu sobie ciśnienia w ten sposób jest niewygodne i nieefektywne) oraz posiadania stetoskopu. O tym, dlaczego tego typu stetoskopy dodawane do zestawu z ciśnieniomierzem są marnej jakości i dlaczego warto kupić osobny stetoskop za kilkadziesiąt złotych więcej, pisaliśmy w poprzednim tekście: dlaczego warto zainwestować w dobry stetoskop?

Wśród modeli ciśnieniomierzy mechanicznych z mankietem i manometrem panuje naprawdę duży wybór, produkty mogą się różnić od siebie pod względem wyglądu i budowy, ale ogólna zasada działania jest zawsze taka sama.

Źródło: https://pixabay.com/p-1006789/?no_redirect

Ciśnieniomierze elektroniczne bardzo dobrze sprawdzają się w warunkach domowych, ale niekoniecznie w szpitalach i przychodniach, ze względu na konieczność ich kalibracji. Dostosowują się do konkretnego użytkownika, a jeżeli korzysta z nich wiele osób, mogą wskazywać nieprawidłowe pomiary. Tanie elektroniczne ciśnieniomierze mają problem z pomiarami u osób o bardzo niskim ciśnieniu, jak również z zaburzeniami rytmu. I chociaż w sprzedaży są bardzo dobre modele, które potrafią radzić sobie z tymi problemami, to jednak rzadko używane są w szpitalach jako osobne urządzenia. Częściej można je spotkać jako mechanizmy zintegrowane z innymi urządzeniami monitorującymi parametry życiowe.

Źródło: https://pixabay.com/p-838109/?no_redirect

Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Przede wszystkim niezawodny i trwały. Pomiar ciśnienia krwi jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych, musi być więc przeprowadzony precyzyjnie. Wybierając ciśnieniomierz, zwracaj uwagę na producenta i opinie o nim. Ważna jest jakość wykonania i rodzaj zastosowanych materiałów. W sklepie z akcesoriami medycznymi Uniformix sprzedajemy wysokiej jakości ciśnieniomierze do zastosowań w ochronie zdrowia, a także do użytku prywatnego. Na każdy produkt dajemy gwarancję niezawodności.

Ciśnieniomierze dla lekarzy i pielęgniarek

W sprzedaży mamy bardzo dokładne ciśnieniomierze dla lekarzy, trwałe i wysokiej jakości ciśnieniomierze dla pielęgniarek, pielęgniarzy i ratowników medycznych, a także proste w eksploatacji automatyczne ciśnieniomierze do użytku prywatnego, polecane również do ośrodków zdrowia, przychodni i domów opieki. Nasze produkty zdadzą egzamin na piątkę wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba częstych pomiarów ciśnienia.
pixel