Czy dietetycy powinni nosić odzież medyczną?

2020-12-04
Czy dietetycy powinni nosić odzież medyczną?

Praca dietetyka to przede wszystkim interakcja z pacjentem. Aby zachęcić go do szczerej rozmowy, która pozwoli dotrzeć do sedna jego problemów, trzeba wzbudzić w nim zaufanie i sympatię. Istotne jest więc nie tylko to, co mówimy, ale też to, jak wrażenie wywieramy: jaki mamy ton głosu, jakie emocje zdradzają nasze gesty i mimika, a także… jaki strój nosimy. W dzisiejszym artykule bierzemy na tapet służbową garderobę dietetyków i podpowiadamy, czy odzież medyczna będzie dobrym wyborem.

 

Odzież medyczna dla dietetyka

 

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Dlaczego ubiór dietetyka ma tak duże znaczenie w budowaniu pozytywnych relacji z pacjentami?
  • Jaki powinien być służbowy strój dietetyka?
  • Czy dietetycy powinni nosić odzież medyczną?

W skrócie

Dietetycy, którzy pracują w szpitalach, sanatoriach, przychodniach i klinikach podczas dyżurów noszą odzież medyczną. Oprócz oczywistej wygody i swobody ruchów ubrania te zapewniają także profesjonalny wizerunek, który wpływa na zwiększanie zaufania pacjentów.

Sztuka pierwszego wrażenia

Możemy uważać to za skrajne niesprawiedliwe i oburzać się na samą tę myśl, ale musimy się z tym pogodzić: to, co nosimy, wpływa na to, jak odbierają nas inni. Zwłaszcza w sferze zawodowej wygląd jest wizytówką, która świadczy o profesjonalizmie albo… zdradza jego brak. Raczej nie zaufamy prawnikowi, który na służbowe spotkanie przychodzi w ortalionowym dresie, prawda? Odpowiednia prezencja ma znaczenie nie tylko w środowisku biznesowym, ale też w zawodach medycznych i okołomedycznych. To profesje o wysokim poziomie zaufania społecznego – wierzymy w kompetencje lekarzy, fizjoterapeutów czy stomatologów i oddajemy w ich ręce swoje zdrowie bez sprawdzania, czy mają odpowiednie kwalifikacje. Biały kitel, fartuch albo kolorowy mundurek są znakami rozpoznawczymi zawodów medycznych. Wysyłają jednoznaczny komunikat – „wiem, co robię, i mogę ci pomóc”, mocno wpływając na to, jak odbieramy osoby je noszące. Pracujący w zawodach „okołomedycznych”, takich jak fizjoterapia ( odzież medyczna dla fizjoterapeuty czytaj tutaj)  kosmetologia  czy właśnie dietetyka, w codziennej pracy również mogą nosić odzież medyczną. Pomaga to budować profesjonalny obraz i już na starcie zwiększa zaufanie. W końcu pierwsze wrażenie robi się tylko raz – zanim udowodnimy pacjentowi, że dzięki swojej wiedzy, umiejętnościom i doświadczeniu potrafimy mu pomóc, musimy wzbudzić w nim sympatię za sprawą swojego wizerunku.

 

Luźna odzież dla dietetyka

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając odzież dla dietetyka?

Oczywiście strój dietetyków będzie się różnił w zależności od miejsca pracy. Dietetyk opracowujący plany żywieniowe dla osób korzystających z klubów fitness czy usług trenerów personalnych może postawić na nieco luźniejsze ubrania niż ten, który prowadzi własny gabinet albo udziela porad dietetycznych na oddziałach szpitalnych. Zawsze należy się jednak kierować jedną zasadą: przede wszystkim ma być schludnie i wygodnie. Dietetycy, którzy wybierają odzież medyczną jako strój do pracy, mogą mieć pewność, że zapewni im on zarówno wygodę, jak i schludny, profesjonalny wygląd. W końcu to ubrania stworzone dla lekarzy i pielęgniarek, a więc zaprojektowane z myślą o tym, że muszą sprostać najtrudniejszym wyzwaniom.Odzież medyczną szyje się z wytrzymałych, elastycznych materiałów, które dobrze dopasowują się do ciała i współgrają z każdym jego ruchem. Precyzyjne dopasowanie przekłada się na większą swobodę ruchów i pełen komfort noszenia.Takie ubrania nie uwierają, nie uciskają i nie krępują mobilności – po założeniu przestaje się zwracać na nie uwagę. To podstawa tego, aby móc w 100% skupić się na pracy.Wybierając odzież medyczną, należy zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar. Strój nie powinien być ani za luźny, ani zbyt obcisły – bo nie zapewni odpowiedniego poziomu wygody i będzie prezentował się nieprofesjonalnie. Przymierzając wybrane rzeczy, warto się w nich chwilę poruszać: schylić się, przykucnąć, podnieść ręce do góry. W przypadku zakupów internetowych podstawą jest sprawdzenie wymiarów, które podał producent, i porównanie ich z własnymi. Jeśli mimo to rozmiar okaże się nietrafiony, towar można zwrócić lub wymienić w ciągu 14 dni.

 

Odzież medyczna dla dietetyka

 

Biały fartuch dla dietetyka?

Wielu dietetyków działających w szpitalach czy sanatoriach w czasie pracy nosi fartuchy medyczne. Taki wybór ma wiele zalet – przede wszystkim wzbudza u pacjentów zaufanie. Fartuch, zwłaszcza biały, kojarzy się z czystością, sterylnością, chęcią pomocy i profesjonalizmem, co ma duże znaczenie w budowaniu zawodowego autorytetu.W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się także kolorowe ubrania medyczne. Gama kolorów jest naprawdę szeroka: od tak klasycznych odcieni, jak szarość i granat, przez jasne i delikatne pastele, aż po bordo i butelkową zieleń. Kolorowa odzież ma znaczenie szczególnie wtedy, gdy chcemy zadbać o odpowiednią identyfikację wizualną placówki – jeśli zostanie dopasowana do innych elementów, może pomóc w budowaniu przewagi konkurencyjnej. W wielu przypadkach bywa też pomocna w zmniejszaniu dystansu na linii dietetyk–pacjent.

Odzież medyczna: profesjonalizm i niezawodność

Odzież medyczna nie jest zwykłą odzieżą. Jej producenci przywiązują olbrzymią wagę do tego, aby jak najlepiej spełniała wymagania lekarzy, pielęgniarek i… dietetyków! Tam, gdzie liczy się pomoc pacjentowi, nie ma miejsca na dekoncentrację tak nieistotnymi szczegółami, jak uwierający pod pachami żakiet czy opadające spodnie. Odzież medyczna musi być niezawodna. I taką właśnie znajdziesz na uniformix.pl. 

 

Odzież medyczna marki LANDAU o sportowym charakterze. Więcej o tej marce dowiesz się z tego wpisu

Interesuje cię odzież medyczna? Bądź na bierząco i odwiedź nasz Instagram oraz Facebook

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020

Polecane

pixel