Buty profilaktyczne – jakie jest ich zadanie i czym się różnią od obuwia ortopedycznego

2021-06-18
Buty profilaktyczne – jakie jest ich zadanie i czym się różnią od obuwia ortopedycznego

Czy wiesz, że te nawracające, uporczywe bóle pleców, które tak Cię męczą, albo nieprzyjemny ucisk w kolanie mogą być objawem złej kondycji Twoich… stóp? Stopy są podporą całego organizmu i naszym najważniejszym środkiem lokomocji. Ich kondycja ma wpływ na wiele innych partii ciała: kolana, biodra, miednicę, kręgosłup, a nawet głowę. W przypadku pracowników służby zdrowia, którzy przecież tak wiele czasu spędzają w ruchu, kondycja stóp i dobór odpowiedniego obuwia są ogromnie ważne.

 

 

Czego dowiesz się z tego wpisu?

 

  • Jakie funkcje spełniają buty ortopedyczne, a jakie buty profilaktyczne?
  • Czy buty profilaktycznie przydadzą się podczas pracy w szpitalu?

 

W skrócie

Określenia „profilaktyczne” używamy w odniesieniu do obuwia, którego zadaniem jest utrzymywanie stóp w prawidłowej pozycji. Zapobiega to powstawaniu wad i deformacji, a także może wpływać na zmniejszenie bólu kolan, bioder czy kręgosłupa. Buty tego typu poleca się osobom zdrowym, spędzającym dużo czasu w pozycji stojącej. Zadaniem obuwia ortopedycznego jest natomiast wsparcie leczenia schorzeń – takie buty korygują istniejące wady, odciążają mięśnie, stawy i ścięgna, a nawet uśmierzają ból.

 

 

 

Zadbaj o stopy – Twoje plecy będą Ci wdzięczne!

Organizm człowieka jest jak perfekcyjnie zaprogramowana maszyna – nawet dwie pozornie niepowiązane ze sobą partie ciała mogą mieć na siebie ogromny wpływ. Tak właśnie jest ze stopami i innymi elementami naszego „rusztowania”, czyli układu kostnego.

Stopy to podpora całego ciała i nasz najważniejszy środek lokomocji. Są przy tym niezwykle precyzyjnym mechanizmem: tworzy je 26 kości (to ¼ wszystkich kości naszego organizmu!), 33 stawy i ponad 100 ścięgien, więzadeł oraz mięśni. Jak to bywa w przypadku tak skomplikowanych „konstrukcji”, każde odchylenie od fizjologicznej budowy zaburza prawidłową pracę całego układu.

Nieodpowiednia biomechanika stopy pociąga za sobą złe ustawienie miednicy, a w konsekwencji także kręgosłupa. Taka przekrzywiona postawa wywołuje na przykład nieustanne napięcie mięśni ponadpotylicznych, co może być przyczyną bólu głowy w okolicy karku i szyi. Nieleczone deformacje stóp, takie jak halluksy czy płaskostopie, często powodują też inne dolegliwości: bolesne odciski i modzele, problemy ze ścięgnem Achillesa, obrzęki łydek oraz kłopoty z kolanami i biodrami.

Dobór obuwia do stóp

Na kondycję stóp mogą jednak wpływać nie tylko wady i deformacje, ale też tak prozaiczne rzeczy, jak noszenie zbyt wysokich obcasów lub zbyt obcisłych skarpet, a przede wszystkim niewłaściwie dobranego obuwia. Potrzeba naprawdę niewiele, aby zadbać o tę podporę naszego ciała – czasem wystarczy zmienić buty. Pomocą może być na przykład obuwie profilaktyczne. Czym jest i czy różni się od obuwia ortopedycznego?

 

 

 

Buty profilaktyczne, a ortopedyczne

Szukając odpowiednich butów, warto znać różnicę między butami profilaktycznymi a ortopedycznymi. Oba te typy są rodzajami obuwia specjalistycznego, które ma dbać o kondycję stóp, jednak pełnią one inne funkcje.

Czym jest obuwie profilaktyczne?

Buty profilaktyczne, zwane też zdrowotnymi, mają za zadanie zapewnić stopom odpowiednie wsparcie – dbać o ich ułożenie w prawidłowej pozycji i zapobiegać powstawaniu wad i deformacji. Celem noszenia takich butów nie jest leczenie. Obuwie profilaktyczne chroni przed różnego typu dolegliwościami, ale ich nie eliminuje. Polecane jest osobom zdrowym, które dużo czasu spędzają w pozycji stojącej – dzięki temu, że wymusza na stopach odpowiednią, zdrową dla nich pozycję, zapobiega przeciążeniom kolan, bioder i kręgosłupa.

Buty ortopedyczne to natomiast obuwie lecznicze w pełnym tego słowa znaczeniu. Zalecane są osobom z poważnymi schorzeniami stóp, zwykle po urazach i zabiegach. Takie buty aktywnie poprawiają kondycję stóp: korygują zniekształcenia, zapobiegają pogłębianiu się istniejących wad, odciążają nadwyrężone ścięgna, stawy czy mięśnie, a nawet uśmierzają ból. Zleca je i dobiera lekarz specjalista.

 

 

 

Zalety obuwia profilaktycznego

Buty profilaktyczne, jak przystało na obuwie specjalistyczne, są przede wszystkim bardzo wygodne. Dają stopom odpowiednie podparcie, w naturalny sposób wymuszając na nich ułożenie w odpowiedniej (zdrowej!) pozycji. Zapewniają też stabilizację i amortyzują każdy krok, chroniąc przed ewentualnymi kontuzjami – a przecież w czasie wyjątkowo intensywnego dyżuru o postawienie tego jednego niewłaściwego kroku nietrudno. Obuwie profilaktyczne przede wszystkim, dzięki temu, że utrzymuje stopy w prawidłowej pozycji, zmniejsza obciążenie i zmęczenie nóg. Całkiem sporo zalet jak na buty, prawda?

 

 

 

Buty zdrowotne do pracy – jakie wybrać?

Buty profilaktyczne mogą być prawdziwym zbawieniem dla zdrowia i kondycji stóp podczas długiego, wyczerpującego dyżuru. Wybierając obuwie medyczne do pracy, warto postawić na model z ortopedyczną wkładką albo o anatomicznie wyprofilowanej konstrukcji – właśnie takie buty możemy nazwać zdrowotnymi. Świetnym przykładem są klapki z serii Anatomic marki Buxa. Mają skórzaną wkładkę o profilu dopasowanym do anatomicznej budowy stopy, który zapewnia podparcie palców oraz łuku podłużnego i poprzecznego stopy, a także eliminuje tendencję do koślawienia pięt. Nawet tak drobne detale mogą zadbać o prawidłowe ułożenie stóp, a tym samym – o ich kondycję i zdrowie.

Klapki marki Buxa – a także inne propozycje obuwia medycznego od znanych i cenionych w branży producentów – znajdziesz na Uniformix.pl.

 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

pixel