Czy drewniaki mogą szkodzić naszym stopom?

2020-10-16
Czy drewniaki mogą szkodzić naszym stopom?Drewniaki to chyba najpopularniejszy i najlepiej rozpoznawalny rodzaj obuwia medycznego. Specyficzny dźwięk, jaki wydają, gdy stuka się nimi o posadzkę, od dekad wypełnia szpitale, przychodnie czy gabinety dentystyczne. Lubimy je za wytrzymałość, niebanalny styl i urzekającą wygodę noszenia. Coraz częściej słychać jednak głosy,
że drewniaki mogą szkodzić naszym stopom. Czy to prawda? Rozprawiamy się z tą opinią!



Drewniaki medyczne Uniformix

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Czy drewniaki są zdrowe dla stóp?
  • Czy drewniaki nadają się na obuwie medyczne?
  • Na co zwrócić uwagę, wybierając drewniaki medyczne?

W skrócie  

Drewniaki, zwane też chodakami lub „trepami”, to buty o specyficznej konstrukcji. Drewniany element podeszwy sprawia, że doskonale zapobiegają nadmiernemu poceniu się stóp i powstawaniu bolesnych odparzeń, a ortopedyczne wyprofilowanie wkładki sprzyja idealnemu dopasowaniu buta i wspieraniu stopy podczas chodzenia. Można to jednak powiedzieć tylko i wyłącznie o drewniakach medycznych. Te casualowe, przeznaczone do noszenia na co dzień i dostępne w popularnych sklepach obuwniczych są zdecydowanie mniej wygodne i, przez nieprzemyślaną konstrukcję, mogą szkodzić kondycji stóp.

Drewniaki – „trepy”, które zaskakują wygodą

Na pierwszy rzut oka drewniaki nie robią zbyt dobrego wrażenia. Wydają się toporne, zbyt kanciaste, a także – przez masywną podeszwę – ciężkie. To jednak złudne spostrzeżenie. Każdy, kto mimo wszystko decyduje się je przymierzyć, z zaskoczeniem odkrywa, że drewniaki są superwygodne – niemal tak, jak domowe pantofle! Ta zaskakująca wygoda noszenia wynika z ich konstrukcji. Drewniaki, jak udowadniają badania archeologiczne, powstawały już w XIII wieku – holenderscy rolnicy wykorzystywali je do ochrony stóp przed zimnem, wilgocią i skaleczeniami. Wówczas wykonywano je w całości z jednego kawałka drewna, co tłumaczy ich nazwę. Dziś takich w 100% drewnianych butów raczej nikt nie chciałby nosić. Element wykonany z drewna pozostał jednak w podeszwie i to on w znacznym stopniu odpowiada za komfort noszenia drewniaków. Drewniana podeszwa zapobiega nadmiernemu poceniu się stóp i powstawaniu odparzeń. Najczęściej powstaje z niemalowanego drewna olchowego, bukowego lub brzozowego, które jest jednocześnie lekkie i wytrzymałe. Za sprawą ortopedycznego wyprofilowania stabilizuje stopę we właściwej pozycji, co – w połączeniu z podwyższeniem w okolicy pięty – może wpłynąć na utrzymanie prawidłowej postawy i odciążenie kolan czy kręgosłupa. Skąd więc wzięły się głosy sugerujące, że drewniaki mogą szkodzić naszym stopom? 


Drewniaki medyczne


Drewniaki – buty, którym zaszkodziła popularność

Chociaż drewniane chodaki kojarzą się głównie z obuwiem lekarzy i pielęgniarek, w latach 90. zdobyły ogromną popularność jako buty na co dzień. Były niekwestionowanym hitem – pasowały do wielu stylizacji, dodając im nieco zadziorności, a dzięki niewielkiemu obcasowi optycznie wydłużały i wysmuklały nogi. Wspominamy o tym nie bez powodu. W ostatnich kilku sezonach obserwujemy powrót mody z lat 90. – na pierwszych stronach modowych magazynów znowu królują symbole tamtej dekady: jeansowe katany, dzwony, martensy i… drewniaki! Ta wzmożona popularność nie przyniosła im jednak niczego dobrego. Na fali popularności chodaków wielu producentów obuwia włączyło je do swojej oferty. Drewniaki pojawiały się w coraz większej liczbie sklepów i w konsekwencji – na nogach coraz większej liczby kobiet. Niestety nie wszystkie z tych butów pod względem wygody czy trwałości spełniały choćby minimalne wymagania. To oczywiste, że tam, gdzie liczą się przede wszystkim niskie koszty produkcji, nie wykorzystuje się żadnych rozwiązań mających zwiększyć komfort noszenia. Właśnie te casualowe, dostępne w popularnych sklepach obuwniczych drewniaki przyczyniły się do powstania opinii o ich szkodliwym wpływie na zdrowie stóp.

Najlepsze obuwie medyczne? Drewniaki!

Producenci obuwia medycznego w pierwszej kolejności zawsze stawiają na komfort noszenia. Chodaki lekarskie czy pielęgniarskie po prostu muszą być superwygodne, bo w przeciwnym razie medycy nie mogliby efektywnie wypełniać swoich obowiązków – to oczywiste. Odpowiedni komfort gwarantuje specjalna konstrukcja. Chodaki medyczne, jak już wspomnieliśmy, produkowane są z użyciem drewna, najczęściej olchowego. Od spodu wykańcza się je warstwą gumy, która działa antypoślizgowo i amortyzująco, a także sprawia, że buty nie stukają podczas chodzenia. Cholewkę zazwyczaj wykonuje się z naturalnej skóry – to gwarancja dobrego dopasowania do stopy, wysokiej oddychalności oraz wytrzymałościTym, co odróżnia drewniaki medyczne od chodaków przeznaczonych do noszenia na co dzień, jest także ortopedycznie wyprofilowana konstrukcja, dostosowana do anatomicznej budowy stopy. Dzięki temu buty wspierają odpowiednie ułożenie stopy podczas chodzenia, zapobiegając na przykład koślawieniu pięty czy pogłębianiu płaskostopia. Szczególnie doceniają to osoby, które przez kilka godzin dziennie nieustannie pozostają na nogach – a więc lekarze, pielęgniarki czy recepcjonistki.


Drewniaki Uniformix


Sprawdzone marki obuwia medycznego

Aby nie naciąć się na buty kiepskiej jakości, zawsze stawiaj na znanych, sprawdzonych producentów, takich jak Buxa czy Uniformix. Szczególnie gdy wybierasz drewniaki medyczne – w końcu to od poczucia komfortu i wynikającego z niego samopoczucia zależy Twoja skuteczność w wypełnianiu służbowych obowiązków. A jeśli obawiasz się, że wśród chodaków lekarskich nie znajdziesz takich o atrakcyjnym designie, uspokajamy – obuwie dla pielęgniarek i lekarzy prezentuje się tak dobrze, jak casualowe. Na uniformix.pl znajdziesz stylowe, kolorowe drewniaki medyczne, które doskonale uzupełnią Twój służbowy uniform.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

pixel