Czy kolory ubrań pielęgniarek mają znaczenie?

2024-05-08
Czy kolory ubrań pielęgniarek mają znaczenie?

Odzież medyczna to nie tylko śnieżna biel kojarząca się z lekarskimi kitlami. W sektorze medycznym pojawia się na co dzień znacznie więcej kolorów, które nie tylko prezentują się atrakcyjnie, ale mają też pewną symbolikę. W poniższym wpisie skupimy się na kolorach ubrań pielęgniarek. Co warto wiedzieć o kolorowych mundurkach pielęgniarskich? Jakie warianty kolorystyczne są najpopularniejsze i jakie mają znaczenie? Czytaj dalej!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jakie warianty kolorystyczne są najpopularniejsze i jakie mają znaczenie?
  • Jak odzież medyczna wpływa na odbiór personelu szpitali przez pacjentów?

Kolorowe mundurki pielęgniarskie. Czy kolor jest aż tak istotny?

Kolory fartuchów pielęgniarek, chirurgów i lekarzy innych specjalizacji nie są najważniejszą charakterystyką, jaką powinno brać się pod uwagę przy zakupie odzieży medycznej. Niemniej, warto mieć świadomość, że dany wariant kolorystyczny żakietu czy bluzy medycznej silnie oddziałuje na psychikę innych osób. Postrzeganie kolorów odbywa się podświadomie i ma związek z psychologicznym znaczeniem poszczególnych barw. To z kolei przekłada się na odbiór lekarzy w oczach pacjentów przebywających w placówce medycznej. 

Jeszcze jakiś czas temu w regulaminach niektórych szpitali czy przychodni można było znaleźć rozporządzenia, które przypisywały kolory uniformów medycznych do konkretnych specjalizacji. I tak kolor biały noszony był przez lekarzy czy stomatologów, a uniformy w zielonych barwach utożsamiane były ze specjalistami pracującymi na oddziałach zabiegowych. Dziś podział ten nie jest regulowany przepisami, a lekarze mają w tej kwestii znacznie więcej swobody. 

To samo dotyczy kolorów ubrań pielęgniarek, które coraz częściej sięgają po odzież medyczną w mniej standardowych barwach – np. w kolorze turkusowym, różowym czy jasnofioletowym . Kolorowe żakiety,  fartuchy i sukienki medyczne wybierane są na podstawie indywidualnych preferencji lub panujących w danej chwili trendów. W końcu nie od dziś wiadomo, że dopasowany, atrakcyjny wizualnie uniform przekłada się na lepsze samopoczucie w pracy. 

Jakie kolory fartuchów pielęgniarek są najpopularniejsze?

Jeśli chodzi o kolory ubrań pielęgniarek, najczęściej spotykane są uniformy zielone i niebieskie.  To barwy działające relaksująco na umysł, podświadomie łączone z wiedzą i autorytetem osoby, która je nosi. Ciemny niebieski (wpadający w granat) to kolor władzy i wysokiej pozycji  – nieprzypadkowo wykorzystywany jest np. przez naczelne pielęgniarki i oddziałowe. 

Nieco inaczej prezentują się kolory fartuchów pielęgniarek na oddziałach pediatrycznych. Pracujący tam lekarze i pielęgniarki przykładają dużą wagę do utrzymania pozytywnej, przyjaznej atmosfery, której tak bardzo potrzebują najmłodsi pacjenci. Widać to nie tylko w wystroju sal (gdzie często królują barwne, radosne motywy), ale również w designie uniformów, które są zdecydowanie bardziej nasycone kolorami.

Poznaj symbolikę kolorów ubrań pielęgniarek

Wspomnieliśmy już o psychologicznym znaczeniu barw i o tym, że poszczególne kolory mogą być postrzegane przez pacjentów w różny sposób. Jak to wygląda w praktyce ?

  • Kolor biały – tradycyjny kolor kojarzony z medycyną i lecznictwem już od XIX wieku. Symbol czystości, niewinności i sterylności. Wciąż można natknąć się na placówki, które wymagają używania białych kitli i uniformów, choć coraz częściej rezygnuje się tej praktyki.
  • Kolor niebieski, granatowy – ubranie pielęgniarki w tych kolorach to bardzo częsty widok na oddziałach szpitalnych, w przychodniach i innych placówkach medycznych. Barwa niebieska jest stonowana i spokojna. Kojarzy się z wyciszeniem i odprężeniem, ale jednocześnie dodaje sporo charyzmy noszącej ją osobie. Informuje o autorytecie i rozległej wiedzy, a także dużych zdolnościach komunikacyjnych.
  • Kolor zielony – podobnie jak niebieski działa kojąco, wycisza i uspokaja. Zielony to kolor nadziei. Często noszony jest przez stomatologów i anestezjologów.
  • Kolor czerwony – zarezerwowany dla ratowników medycznych i personelu szpitalnych oddziałów ratunkowych, w zasadzie niespotykany w innych miejscach. To kolor alarmujący i energetyzujący.
  • Inne (różowy, fioletowy, morski itd.) – kolorowe mundurki pielęgniarskie nie są już niczym zaskakującym. Większa swoboda w doborze uniformów przekłada się na popularność ciekawych wariantów kolorystycznych, od których biją pozytywne wibracje i dobra energia. Fioletowa i różowa odzież medyczna (w tym warianty wielobarwne) wykorzystywane są na oddziałach dla noworodków i dzieci, gdzie pomagają w odczarowaniu wizerunku „poważnego” specjalisty, zmniejszając dystans między małym pacjentem i lekarzem.

Wybierz kolorową odzież medyczną w sklepie Uniformix

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych już 12 maja.  Z tej okazji przygotowaliśmy wiele ciekawych ofert i promocji na kolorowe mundurki pielęgniarskie dopasowane do potrzeb wszystkich pań z sektora medycznego. W sklepie uniformix.pl możesz liczyć na doskonałą jakość materiałów, atrakcyjne wzornictwo odzieży medycznej oraz przystępne ceny.  Wywołaj uśmiech na twarzy swoich pacjentów i napełnij ich pozytywną energią, wybierając kolorowe ubrania dla pielęgniarek!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
pixel