Jak ubierać się jesienią, by uchronić się od przeziębienia?

2019-10-31
Jak ubierać się jesienią, by uchronić się od przeziębienia?

Wychłodzenie – częsta przyczyna infekcji

Mówi się, że wyjście na zewnątrz z mokrą głową lub będąc spoconym to gwarancja przeziębienia. Jest to tylko częściowa prawda, gdyż sam fakt wyjścia np. bez szalika, w cienkiej kurtce lub z nie do końca wyschniętą głową, nie wywoła automatycznie choroby (do tego potrzebna jest obecność wirusa). Takie działanie jednak sprawia, że organizm staje się osłabiony i bardziej podatny na infekcje. Brak odpowiedniego ubioru w okresie jesiennym może bardzo szybko zemścić się wychłodzeniem organizmu. Dochodzi wtedy do reakcji obronnej i skurczenia się naczyń krwionośnych, co chroni ciało przed utratą ciepła. Ten sam mechanizm jednak sprawia, że w zwężonych naczyniach krwionośnych jest mniejszy przepływ krwi. Mniejszy i wolniejszy przepływ białych krwinek to z kolei okazja dla wirusów, które mają ułatwione zadanie.

Właśnie dlatego wyjście nieodpowiednio ubranym może skończyć się źle. Jesienią wirusy grypy i przeziębienia są bardzo aktywne i gromadzą się zwłaszcza w zamkniętych przestrzeniach, w których przebywa dużo osób jednocześnie np. w galeriach handlowych, sklepach, w szkołach, no i oczywiście w przychodniach oraz szpitalach. Odwiedzając jedno z tych miejsc, niemal na pewno zetkniesz się z wirusem, a zadaniem układu odpornościowego jest jego pokonanie, by nie doszło do infekcji. W momencie gdy organizm będzie wychłodzony i przemęczony, układ immunologiczny ma znacznie utrudnione zadanie.
blog1


Ubieraj się adekwatnie do pogody

Jesień zmienną jest. Raz bywa ciepło, a raz wietrznie i nieprzyjemnie. Jednego dnia świeci słońce, innego pada deszcz. Wychodząc na cały dzień do pracy warto być przygotowanym na to, że wieczorem warunki pogodowe mogą się diametralnie zmienić i to nawet pomimo korzystnej prognozy. Dodatkowa koszulka lub ocieplana bluza medyczna w plecaku czy torebce to naprawdę przydatna rzecz.

Jesień to dobry czas, by wyciągnąć z szafki czapkę i szalik, gdyż wieczory i noce są coraz chłodniejsze. Głowa i szyja to najbardziej narażone na wychłodzenie części ciała i nietrudno o ich zawianie, co może skończyć się zapaleniem ucha, bólem gardła, chrypką, a nawet przeziębieniem.

Bluzy i polary medyczne

Zwykłą bluzę warto zamienić na ciepłą bluzę polarową. W sklepie Uniformix mamy polary medyczne damskie i męskie zarówno do zastosowań służbowych, jak i prywatnych. Ponieważ nasze bluzy i polary medyczne nie mają naszywek, mogą być z powodzeniem używane również poza miejscem pracy; nie należy jednak używać tego samego stroju zamiennie do pracy i jako ubrania na co dzień. Na odzieży bowiem mogą znajdować się wirusy i bakterie. Dlatego używaj zawsze osobnej odzieży medycznej do pracy w szpitalu, a innej na co dzień. Zmieniaj strój nawet jeśli wsiadasz do samochodu i jedziesz bezpośrednio do domu.

Obuwie to też część ubioru

Nieodpowiednie obuwie może być przyczyną wychłodzenia organizmu tak samo, jak zbyt cienka bluza, brak szalika lub czapki. Jesienią, gdy pada deszcz łatwo przemoczyć obuwie, a to prosta droga do wyziębienia. Nad ranem mogą łapać już pierwsze przymrozki, a drogę do pracy może pokrywać cienka warstewka lodu – w takim wypadku śliskie, nieodpowiednie obuwie może być przyczyną poważnego wypadku.

Wygodna i komfortowa odzież medyczna

Nie lekceważ istoty ciepłego i dopasowanego do warunków atmosferycznych ubioru. A jeżeli poszukujesz profesjonalnej odzieży medycznej do pracy, sprawdź ofertę sklepu medycznego Uniformix. Pamiętaj: dobre ubranie to Twój komfort, wygoda i bezpieczeństwo.

Polecane

Bluza  męska, długi rękaw. Uniformix UN129, biały

Bluza męska, długi rękaw. Uniformix UN129, biały

107,00 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką64,00 zł brutto1280 pkt.
Bluza polarowa damska, biała.

Bluza polarowa damska, biała.

78,00 zł brutto1560 pkt.
pixel