Na co zwrócić uwagę, wybierając klapki medyczne?

2021-10-05
Na co zwrócić uwagę, wybierając klapki medyczne?

Odległości, które pokonują pracownicy służby zdrowia w czasie dyżurów, są naprawdę imponujące – często zdarza się, że liczone w kilkunastu kilometrach! Tak duże obciążenie mięśni i stawów sprawia, że korzystanie z obuwia o najwyższej klasie komfortu staje się niezbędne. Z pomocą przychodzą w tej sytuacji klapki medyczne. Charakteryzują się one przede wszystkim niską wagą i wyjątkową wygodą noszenia, zbawienną dla nóg narażonych na duży wysiłek. Jak wybrać najlepsze klapki dla siebie? Dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Klapki medyczne – dlaczego warto je mieć?
  • Na jakie aspekty klapków medycznych musisz zwracać szczególną uwagę?

Dlaczego klapki medyczne to dobry wybór?

Jeśli w pracy spędzasz większość czasu na nogach, wybór odpowiedniego obuwia jest kwestią absolutnie kluczową. Niezależnie od tego, czy pozostajesz w bezruchu przed ekranem komputera, czy obowiązki zawodowe wymagają od Ciebie ciągłego przemieszczania się, potrzebujesz butów, które zadbają o komfort Twoich nóg i oszczędzą Ci grymasu bólu wypisanego na twarzy. Klapki medyczne to doskonały wybór, bo pozwalają w znacznym stopniu odciążyć kręgosłup, kolana i stawy biodrowe. Są lekkie i pozwalają stopie oddychać, a liczne rozwiązania zastosowane w cholewce i podeszwie poprawiają ogólną wygodę noszenia. Pamiętaj, że walcząc o dobre samopoczucie i zdrowie pacjentów, nie możesz zapominać o własnym – dlatego warto mieć wysokiej jakości klapki medyczne w swojej szafie.

Klapki medyczne – jak wybrać te odpowiednie?

Klapki medyczne to rodzaj obuwia specjalistycznego, a więc takiego, które musi się sprawdzić w wyjątkowych warunkach – szpitalnych, laboratoryjnych czy na przykład w aptece. Jak dobrze wiadomo, nawet zakup butów do chodzenia na co dzień bywa uciążliwy, i to pomimo tego, że w ich przypadku nie zwracasz uwagi na tak wiele aspektów. Podobnie jednak jak w przypadku obuwia medycznego, jedną z najważniejszych kwestii jest dobór właściwego rozmiaru. To on determinuje ostateczny komfort noszenia, nawet na wielogodzinnej zmianie. Na co jeszcze musisz zwracać szczególną uwagę, kupując klapki medyczne?

Odpowiedni rozmiar Będziemy to przypominać do znudzenia – wybór prawidłowego rozmiaru jest najważniejszą kwestią przy zakupie nowych butów. Delikatne niedopasowanie w jedną lub drugą stronę może skutecznie zniechęcić nas do ich dalszego noszenia, nawet w przypadku najwygodniejszych modeli. Aspekt ten dotyczy szczególnie obuwia specjalistycznego, a więc i klapków medycznych. Pamiętaj, że wybór zbyt małego rozmiaru może nieść ze sobą poważne konsekwencje – poczynając od momentalnie odczuwanego ucisku stopy, kończąc na długofalowych problemach z krążeniem w kończynie. Z drugiej strony, jeśli klapki medyczne będą za duże, nie utrzymają stopy w optymalnej pozycji. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do jej wyślizgnięcia się z wnętrza klapka, a to już jest sytuacja, która może wytrącić Cię z równowagi (dosłownie i w przenośni). Wybieraj więc rozmiar, który będzie o kilka/kilkanaście milimetrów większy od rzeczywistych wymiarów Twojej stopy. W ten sposób zapewnisz sobie komfort, na jaki zasługujesz, i będziesz w stanie skupić się w 100% na wykonywaniu swoich obowiązków.

Rodzaj klapków medycznych

Kupując klapki medyczne damskie lub męskie, masz do wyboru co najmniej kilka ich rodzajów. Ostateczna decyzja zależy od Twoich osobistych preferencji. Najczęściej spotykane są:

  • klapki medyczne z odkrytymi palcami;
  • klapki z gładką cholewką;klapki na sprzączkach, które umożliwią Ci dopasowanie obuwia do tęgości stopy;
  • chodaki z zakrytymi palcami;klapki z dodatkowym paskiem na pięcie;
  • klapki medyczne z wyprofilowaną podeszwą.

Warto zatrzymać się na chwilę przy tych ostatnich.Buty medyczne damskie i męskie o specjalnie profilowanej podeszwie ze spodem kolebkowym charakteryzują się zaokrągloną piętą i podniesioną częścią palcową. Taka konstrukcja chroni kręgosłup przed zbyt dużym obciążeniem, wzmacnia mięśnie pleców, pośladków i nóg oraz zapewnia doskonałą amortyzację mikrowstrząsów. Co więcej, dzięki ortopedycznemu profilowi palce i podbicie będą podpierane, a Twoja stopa zawsze będzie znajdować się w optymalnej pozycji.

Materiał cholewki

Pamiętaj, że Twoje stopy muszą swobodnie oddychać w klapkach medycznych. Dlatego warto zwrócić uwagę także na rodzaj materiału, z którego je wykonano. Perforacja i odkryte fragmenty butów nie pomogą, jeśli wyprodukowano je przy użyciu surowców nieprzepuszczających powietrza. Najlepszym wyborem będzie naturalna skóra, która ze względu na swoje właściwości umożliwia swobodną cyrkulację powietrza. Jest przy tym materiałem niezwykle trwałym i odpornym na rozdarcia i uszkodzenia mechaniczne, o które nietrudno w pracy w szpitalu.

Materiał podeszwy

W tym przypadku należy zwrócić uwagę, czy wybrane klapki medyczne wyposażone są w podeszwę antypoślizgową. Poprawia ona bezpieczeństwo, chroniąc przed upadkiem na śliskiej nawierzchni. Dobrze, jeśli jest również antybakteryjna oraz antyelektrostatyczna. Najczęściej stosowane są podeszwy wykonane z poliuretanu lub z drewna/korka. Te pierwsze odznaczają się dużą lekkością i elastycznością, dobrze amortyzują wstrząsy i łagodzą nierówności podłoża. Z kolei podeszwy drewniane, choć są zauważalnie cięższe od tych wykonanych ze sztucznych materiałów, zapewniają duży komfort i skutecznie odprowadzają nadmiar potu ze stóp.

Jaki fason i kolor klapków medycznych?

Klapki medyczne damskie i męskie należą do grupy obuwia o specjalnym zastosowaniu, co oznacza, że ich wygląd zewnętrzny i estetyka schodzą często na dalszy plan. Mimo tego bogata oferta sklepu uniformix.pl pozwoli Ci wybrać idealne klapki medyczne dla siebie – zarówno pod kątem ulubionego koloru i fasonu, jak i (co najważniejsze) materiałów użytych do produkcji oraz ich ogólnej charakterystyki. Pamiętaj, że buty medyczne damskie i męskie to podstawowe wyposażenie szafy pracowników ochrony zdrowia!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

pixel